Најновије

НАТО СЕ ЊИХ НАЈВИШЕ ПЛАШИ! РУСКИ ПОДМОРНИЧАРИ ЛЕДЕ ИМ КРВ У ЖИЛАМА: Залазе свуда, појављују се изненада, направе панику а онда само нестану!

Нема принципијелне разлике у методама бекства и гоњења између руских морнара и њихових колега у НАТО-у. Међутим, према мишљењу војних експерата, чланови посаде руских подморница су достигли далеко виши степен мајсторства и много ефикасније замећу трагове од западних колега.

Руска подморница (Фото: Ria)

Ствар је у томе да када беже од потере, руски морнари ретко реагују по шаблону. Имају креативан приступ.

Један од маневара, измишљен још за време Хладног рата, Американци су назвали „Луди Иван“. На реп подморнице морнаричке флоте СССР-а често би се закачиле америчке подморнице. Оне су се кретале у мртвој зони иза кормила - совјетски сонари нису могли да их идентификују због буке сопствених пропелера. Да би одсекли противника, командири су прибегли неочекиваном и оштром маневру - заокрету од 180 степени. Како би избегли судар, Американци су били принуђени да се држе на одстојању.

„Највећу похвалу као командир подморнице добио сам од бившег команданта подводних снага САД“, открива бивши командант атомске подморнице Игор Курдин.

"Адмирал је изјавио да сам један од ретких који је успео да га задиви. Треба имати у виду да Американци не узимају у обзир само карактеристике подморница и њихове акустичне особине. Они поседују и тактичке портрете руских команданата“, рекао је он.

Совјетски морнари су својевремено научили како да елегантно заобилазе познати амерички систем за праћење СОСУС. Војно-поморска флота СССР-а је 1985. и 1987. године извела операције „Апорт“ и „Атрина“. Тада су две групе са по пет одвојених подморница неприметно ушле у Атлантски океан.

Излазак таквог броја подморница из базе није могао остати без пажње америчких војника. Они су скупили сву снагу и средства и кренули у широку потрагу. Међутим, носачи ракета су успели да заобиђу све линије одбране, стигну до америчке обале и остану непримец́ени.

Претрага и праћење су сасвим друга прича. Војна пракса Русије и НАТО-а се не разликује се пуно. И једни и други користе морнаричку авијацију — авионе и хеликоптере. Они круже око сумњивих подручја и емитују хидроакустичне, инфрацрвене, а користе и пасивне и активне бове.

На пример, у оружје руске морнарице спада „Иљушин“ Ил-38, опремљен системом за претрагу „Беркут 38“ и савременијим „Новелој“. Борбени радијус авиона Ил-38 је 2.200 километра. Флота такође поседује и „вишенаменске“ авионе Ту-142. Они могу да делују у кругу од 5.000 километара.

Када сигнал са бова стигне, посада авиона комуницира са противподморничким бродовима. Оквирни правац подморнице одређује се након активирања осталих бова. Силуету подморнице можемо одредити и визуелно — када је сунчано и тамно издужено тело је могуће видети из ваздуха. Нарочито на малим дубинама.

Када добију од авијације координате циља, противподморнички авиони почињу праћење. Многи од њих имају специјалну опрему за откривање трагова подморнице, која може тачно да одреди пре колико и у ком правцу је прошла подморница.

У арсеналу своје флоте, свака поморска држава има моћне радарске системе, торпедне цеви и млазне бомбе. Ловци на подморнице се закаче за реп своје жртве и испаљују на десетине дубинских бомби и торпеда. Чак није неопходно да бомбе директно погоде подморницу, бомба може да експлодира у близини подморнице, а детонација ће обавити свој посао.

Прочитајте ОВДЕ  о чему ће на хитном састанку с Путином причати Ердоган.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА