“Волела бих када бисмо дошли у ситуацију да опозиција буде довољно јака да учествује на изборима јер је то добро за демократију”, истакла је Фајонова.
Дводневна посета високог функционера Европског парламента Тање Фајон била је прилика да се са парламентарцима и релевантним политичким актерима разговара о будућности евроинтеграција.
“Били смо два дана у Народној скупштини и разговарали са парламентарцима и званичним представницима Владе и цивилног друштва и медија, било је то добро искуство. Као неко ко долази из региона, из Словеније, и као посланик више од десет година и неко ко се бави проширењем, желим да помогнем Србији што је више могуће”, рекла је она.
Има ли у Србији евроентузијазма или евроскептицизма?
“Свесна сам да је у Србији у овом моменту песимизам вероватно јачи зато што смо у ЕУ имали неколико негативних одлука, посебно у последње време када су у питању Северна Македонија или Албанија. Овога пута сам заиста кртична на одлуке ЕУ, Француске или неких других земаља, јер оно што смо обећали на крају нисмо испунили. С друге стране, када разговарам са младим људима у Србији који траже шансу негде другде – сви путују на Запад, у Европу. Дакле, систем европских вредности је присутан.
Европски парламент посредује у разговорима власти и опозиције у погледу изборних услова и стандарда. Какав је Ваш утисак о томе?
“Имамо препоруке од ОДИР-а за поштене, демократске и фер изборе. Наравно, бојкот који имамо с једне стране – бојкот опозиције и неких посланика у парламенту – није добар. Ја бих увак као посланица тражила да тај дијалог буде у Скупштини, а не на улицама. Разумем неке од њихових аргумената, али бих волела да је опозиција довољно јака да учествује на изборима јер је то добро за демократију”.
Који су то главни услови за фер и поштене изборе?
“Слобода медија и да се смањи притисак на бираче – то је оно што најчешће чујем од опозиције. А кад је у питању слобода медија, знамо шта је рекла ЕК – да у Србији нема напретка поводом слободе медија. Познато ми је да је власт слала нову медијску стратегију. Очекујем позитивну јавну расправу у новембру у Скупштини око формирања независне агенције РЕМ, која ради у крњем саставу, а има важну улогу надзора, мониторинга свих електронских медија. Има превише насиља и претњи новинарима. Била сам новинарака и знам како је када немате услове за рад”.
Када ће ЕП одобрити нови састав Европске комисије?
“Чини ми се да ћемо гласати у новембру у ЕП, и да ће Комисија започети рад 1. децембра, и имаћемо комесара за проширење да бисмо што је брже могуће дали наду људима на Западном Балкану да све то што они чине има и неке резултате”.
Прочитајте ОВДЕ шта је Ивица Дачић рекао после седнице Савета безбедности УН.
Извор: РТС