Најновије

ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ КИСИНЏЕРА: Спрема се рат огромних размера између две суперсиле!

Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер је упозорио да трговински рат између Сједињених Држава и Кине на крају може довести до оружаног сукоба, пише Дејли мејл.

Хенри Кисинџер (Фото: Јутјуб)

Ипак, Кисинџер је напоменуо да су Вашингтон и Пекинг „још увек у ембрионалној фази Хладног рата“ и да се то може потпуно спречити ако обе стране искрено покушају да разумеју разлоге растуће напетости.

Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер, који ће у историји остати упамћен по „пинг понг дипломатији“ и успешном стварању раскола између Совјетског Савеза и Кине, који је довео до зближавања у односима између Вашингтона и Пекинга, видевши да се његово „животно дело“ урушава пред његовим очима, упозорио је да би, ако се америчко-кинески трговински рат настави, могао да избије оружани сукоб.

Говорећи на Новом економском форуму у Пекингу, који је организовао Блоомберг, Кисинџер, познат по томе што је успоставио односе са Кином под Ричардом Никсоном, рекао је „како је посебно важно да раздобље релативне напетости у односима буде праћено искреним покушајем разумевања политичких узрока који су те напетости узроковале”.

“Још није касно за то, јер смо засад само у ембрионалној фази Хладног рата”, рекао је Кисинџер.

“Ако нико не обузда сукоб, његов исход би могао да буде још гори него у Европи, где је Први светски рат почео због релативно мале кризе, а данас је много моћније оружје“, додао је бивши амерички државни секретар.

Истовремено, напетост на дипломатском нивоу је достигла тачку кључања. Пекинг критикује Вашингтон због поморских операција у спорном Јужном кинеском мору, док САД критикује Кину због наводних „масовних хапшења Ујгура“, а амерички Конгрес пружа подршку побуњеницима у Хонг Конгу.

„Кина је главна економска сила. Попут нас. Ми смо осуђени да корачамо једни уз друге у свету”, рекао је бивши амерички дипломата и стратег.

Хенри Кисинџер (96) је рекао да су током Хладног рата између Сједињених Држава и Совјетског Савеза обе стране дале предност питањима ограничења нуклеарног оружја.

“Међутим, због пасивности до које је довео америчко-кинески сукоб, Вашингтон није развио механизме дијалога са Пекингом као војном силом“, рекао је Кисинџер и напоменуо да ако се странке “према сваком питању у свету односе у парадигми међусобних сукоба, тада ће се човечанство наћи у опасности”.

Подсетимо, 1971. године је бивши државни секретар Ричарда Никсона тајним летом отпутовао у Пекинг, где је започео преговоре о новим везама између Сједињених Држава и комунистичке Кине. Високи кинески функционери и даље слушају његово мишљење и пред Кисинџером, када стигне у Пекинг, шире црвени тепих, подсећа Дејли мејл.

Турска упозорена из САД да је са почетком тестирања радара С-400 прешла нову црвену линију. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: logicno.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА