- То су пре свега антибиотици из групе аминогликозида, тј. гетамицин, који се јако често употребљава код упале бешике и плућа, ту је и амикацин, у ту групу спада и неомицин, а слух може оштетити и стрептомицин. У ређим случајевима на оштћење слуха може утицати и аспирин, тј. његово једињење ацетилсалицилат, ако се пије у већим дозама, као и нека хемиотерапијска средства у лечењу карцинома, али и нестероидни антиинфламаторни лекови, тј. ибупрофен – објашњава доцент др Снежана Бабац, специјалиста ОРЛ-аудиолог.
Висок ризик
Она додаје да ризични по слух могу бити и лекови који имају фуросемид, а који се користе за лечење хипертензије.
Др Бабац прецизира да гентамицин код осетљивих људи може да оштети равнотежу, као и да је поред тога и ототоксичан, дакле, може да оштети и слух, док је стрептомицин првенствено ототоксичан, тј. удара на слух. Истиче да комбинација гентамицина и фуросемида најчешће може да оштети чуло слуха.
Дозирање
Доктор Никола Мирчетић, специјалиста оториноларингологије, потврђује да постоје неки антибиотици који оштећују слух.
- Гентамицин може направити проблем са оштећењем слуха, стрептомицин није више у употреби јер је правио гомилу проблема и доводио до оштећења слуха. Гентамицин може, а и не мора да оштети слух , али стрептомицин је заиста правио оштећења. Поред тога, оштећење слуха могу да изазову и разни хормони и кортикостероиди у разним дозама – каже он.
Годину дана је јео само кромпир! Остаћете без речи када будете видели шта му се десило. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир