Наиме, током експанзије ширења терориста ИД 2013/2014. године у Сирији и Ираку, зарбољено је мноштво оклопних борбених возила, транспортера и тенкова, као и самоходног оруђа. Доста ове ратне технике је употребљавано сходно њиховој првобитној намени, дакле као ватрена подршка пешадији, те њен превоз по фронту.
Тактика коју је ИД користио у почетку углавном на отвореном терену била је брза концентрација велике ватрене моћи на малом одсеку форнта од пар стотина метара, како би се противник натерао на повлачење. Ову методу ИД би понављао док не би потиснуо противника, а понекад нарочито у Ираку су синхронизовано користили овај метод на више тачака симултано терајући жестином концентрације ватре целе ирачке дивизије на повлачење. У том процесу као непосредну ватрену подршку увелико су користили преуређена возила на које су монтирали минобацаче, бестрзајне топове, неко импровизовано артиљеријско оруђе, вишецевне бацаче ракета, тешке митраљезе 12,7 или 14,5 мм или њихово омиљено оружје двоцевне лаке противавионске топове 23 мм. Наравно, сходно важности операција, ИД би поред ових возила употребљавао ту и тамо и заробљена оклопна борбена средства, али у мањој мери ради задржавања брзине маневра. Наиме, сва возила би заједно са свом потребном покретном логистиком учествовала у стварању ватрене завесе под којом би напредовала пешадија, а одговор конвенционалних армија био је масивна употреба тешке артиљерије са дистанце, која не би имала пуни ефекат ради тога што би се сва ИД возила након дејства брзо дислоцирала и прегруписала на другој локацији са истим задатком.
Како је време пролазило, многе милиције у Сирији и Ираку, а посебно конвенционалне армије Сирије и Ирака и специјализовани састави Ирана, Русије и САД-а су користећи дронове и хеликоптере за извиђање у комбинацији са прецизним ваздушним ударима интелигентном муницијом све више и више отупљавали оштрицу напада терориста ИД уништавајући им логистику па онда редом концентрисана возила. Због тог иновативног тактичког приступа базираног на софистицираним војним технологијама, тамо негде већ од краја 2016. године ИД избегава директне сударе са конвенционалним армијама, па се све више повлачи дубље у своју територију у урбане центре под својом контролом увлачећи противника у урбани рат. Како би лишили ИД свих потребних ресурса у урбаним центрима, конвенционалне армије и антитерористичка коалиција приступају ваздушним ударима и ударима крстарећим пројектилима са великих дистанци. Сиријски режим у тим операцијама показује посебну бруталност према цивилима који су на територији под контролом ИД увелико изложени последицама тешког разарања урбаних центара.
Као одговор на све већи и већи војни притисак на територију тзв. “Калифата”, терористи ИД иако од почетка коришћену, све више и више прибегавају тактици употребе импровизованих ауто бомби. Те нападе они изводе углавном на правцима кретања главнине непријатељских снага, без неког нарочитог војног ефекта, осим оног моралног код властитих трупа. Како се од стране терориста ИД полако одустало од супротстављања противнику на отвореном терену, тако је и потреба за наменским војним возилима транспортерима и тенковима све више јењавала. Тако да се временом јавља и идеја о претварању тих наменских возила у импровизоване ауто бомбе са људском посадом првенствено због јаче оклопне заштите. Посебно за ту намену био је подесан бивши совјетски оклопни транспортер БМП 1 којег је и сиријска и нешто мање ирачка армија поседовале у пристојним бројкама. Ово совјетско борбено возило пешадије има простора за транспорт три члана посаде и 8 војника, тако да има довољно простора да се исти искористи за натрпавање великих количина индустријског, војног или експлозива из домаће радиности. Поред тога ради се о гусеничном возилу које је у кретању према противнику отпорније на крхотине граната и ракета у односу на цивилна возила које имају обичне пнеуматике. На сиријском и ирачком ратишту забележено је преко 200 случајева у којима за жтвовање бомбаша самоубица уместо цивилног возила употребљен оклопни транспортер углавном типа БМП 1.
Међутим, најрадикалнији случајеви употребе оклопних борбених средстава као импровизованих ауто бомби са људском посадом је употреба тенкова или подвозја тенкова за ту намену. И поред несумњиве важности тенка како на фронту тако и у урбаним условима ратовања, терористи ИД су оштећене тенкове које нису могли оправити, а који су још били у возном стању, спорадично преправљали у тзв. СВБИЕД возила. Оно што је код коришћења тенкова у ту намену био ограничавајући фактор је релативно мали и ограничен магацински простор за смештај ескплозива. Међутим, то није спречило терористе ИД да користе тенкове као СВБИЕД оружје. Најчешће за ту сврху су кориштени стари совјетски тенкови Т-55 или Т-62 који су због неког већег оштећења избачени из борбе, али су остали у возном стању. Са тих тенкова би се у аутомеханичарским радионицама помоћу кран дизалице скидала комплетна купола или би се резањем одстрањивала само топовска цев ради добијања на простору за складиштење веће количине експлозива.
Први забележен случај употребе тенка за СВБИЕД оружје од стране ИД био је у Сирији крајем 2014. године на дан 03.12. током борби у граду Деир ез-Зор. КоришЋен је тенк Т-55 без цеви топа додатно заштичен врећама песка. Тенк је са посадом детониран у близини јаког упоришта сиријске армије ал-Русафа, а разина штете по живу силу непријатеља није утврђена. Друга употреба истог типа тенка забележена је поново у борбама за град Деир ез-Зор са директним видео преносом на ИД пропагандном интернет каналу “Wilayah Khayr” 11.05.2015. године. Четири месеца касније 20.09.2015. године на истом интернет каналу објављен је претећи видео на којем се види тенк Т-55 преправљен у СВБИЕД оружје са ручно рађеном и навареном металном кутијом уместо куполе,а свега пар месеци касније у новембру највероватније тај тенк је употребљен као СВБИЕД оружје поново током тешких борби у граду Деир ез-Зору. Следеће године, тачније 13.01.2016. године поново је у ширем реону Деир ез-Зора коришћен тенк Т-55 као СВБИЕД оружје и то је забележено на видео запису. Разлика у односу на предходне случајеве је да овај тенк није имао куполе уопште а имао је интересантну ознаку тзв.радионице у Раки, која је вероватно поправљала оштећене тенкове, као и наменски фабриковала оштећене тенкове у СВБИЕД возила. У јулу 2016. године, покушај да се Т-62 употреби као СВБИЕД оружје у Северном Алепу је пропао захваљујући прецизном ваздушном удару америчког ратног зракопловства (УСАФ) чији су авиони врло стручно навдени од стране специјалних америчких тимова на терену. И овај тенк је на себи имао ознаку радионице у Раки. У септембру исте године опет у ширем реону Деир ез-Зора за СВБИЕД оружје коришћен је тенк Т-62 без топовске цеви са додатном заштитним преградама на обе стране тенка.
У децембру 2016. године ИД је успео да у жештоким окршајима заузме Тадмур и Палмиру древне градове у сиријској пустињи 200 км од Деир ез-Зора. У тој офанзиви, терористи ИД су против трупа сиријког режима користили су тенк Т-62 без куполе као СВБИЕД оружје источно од града ПалмИра. И овај случај забележен је на ИД пропагандним интерент видео каналима. Након што су у јануару 2017. године ирачке владине трупе уз подршку Багдаду лојалних милиција успеле да након вишемесечних борби од ИД преотму највећи урбани центар севера Ирака град Мосул, у једно његовом предграђу пронађен је тенк кинеске производње Type 69 који је преправљен у СВБИЕД што већ говори о организованом приступу односно војној доктрини употребе таквог оружја коју је ИД разрадио и користио на свим фронтовима. Тенк је заробљен нетакнут, те су се из прве руке могли видети ручно рађени захвати на тенку, смештај експлозива и импровизовани додатни оклоп. Само пар дана касније у борбама око Ал-Сен авио базе код Дамаска, терористи ИД су против трупа сиријског режима користили подвожје тенка Т-72 за СВБИЕД оружје. Почетком септембра 2017. године трупе Башара Ал Асада су у мањем насељу Тyбах западно од града Деир ез-Зора заробили нетакнут још један тенк Т-55 преправљен у СВБИЕД оружје. То је био уједно и задњи случај коришћења тенка као СВБИЕД оружја од стране терориста ИД. Између децембра 2014. и септембра 2017. године терористи ИД су искористили или покушали искористити укупно 10 тенкова као СВБИЕД оружје. И то 5 тенкова типа Т-55, 3 тенка Т-62, 1 тенк Т-72 и 1 тенк Type 69. И други су користили тенкове као СВБИЕД оружје у Сирији као сто је Ал Нусра Фронт, али то је било свега неколико тенкова без неког већег ефекта, што с обзиром на истовремени сукоб Ал Нусра Фронта са ИД и трупама режима Башара Ал Асада чини ту употребу јединственом.
Руски и сиријски ловци немилосрдно бомбардују непријатељска гнезда. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: militaristikablog.wordpress. com