Додатно је појаснио: „На санкције ћемо одговорити тако да самим себи не нанесемо штету. Међутим, одговорићемо прецизно“.
Шеф руске дипломатије посебно је у овом контексту нагласио:
„Наравно, узећемо и ове последње санкције у обзир при форматизовању наших укупних односа са САД“.
Лавров је навео да - овако или онако – познаје већину америчких конгресмена који су гласали за последње антируске санкције, па указао:
„Никада нисам мислио да се (амерички) конгресмени могу срозати до доношења одлука које напросто не чине част озбиљним политичарима“.
Руски министар спољних послова открио је и да Русија „у одређеном моменту може уживо показати Американцима ракетни систем „Сармат“:
„Већ смо им предочили – на заседању комисије за споразум СТАРТ-3 – да је то могуће. Уосталом, већ смо им показали хиперсонични ракетни систем „Авангард“. Полазимо од тога да „Авангард“ и „Сармат“ потпадају под СТАРТ-3 и спремни смо да та оружја уградимо у обновљени СТАРТ-3. Самим тим, и да им покажемо „Сармат“. Ово не важи за остало наоружање о којем је председник Путин говорио почетком марта 2018-те“.
Лавров је саопштио да је Москва вољна да о тим другим оружјима разговара са Вашингтоном ако буде спреман да „на сто“ стави своја најновија оружја која се тичу стратешке стабилности. У наставку је рекао:
„Ото фон Бизмарк је говорио да у војним стварима нису пресудне намере већ војни потенцијали. То правило је и данас актуелно“.
Лавров је – имајући у виду да су САД позвале Кину да се укључи у преговоре о стратешком офанзивном наоружању – рекао да Москва респектује позицију Пекинга и да неће инсистирати да учествује у „консултацијама у којима себе не види“.
Путин је, да подсетимо у марту 2018-те најавио руској и светској јавности и крстарећу ракету „Буревесник“ са атомским мотором и неограниченим дометом.
Вашингтон прешао црвену линију – уводи санкције и против својих савезника. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: fakti.org