Према извештају, који је у објавио пољски портал Defense 24,војска је у тој земљи критиковала превисоку цену америчких авиона пете генерације, објашњавајући да одбацивањем куповине таквих авиона земља може да уштеди готово милијарду долара.
Логистички систем Ф-35 се не прилагођава потребама пољског војног сектора, наводи се у извештају и тврди да наведени систем предвиђа успостављање информативног центра за надгледање свих борбених авиона Ф-35 који делују у свету, у ком би се одређивало који резервни делови им требају.
Готово идентичан извештај је недавно објавила Норвешка, према ком Ф-35 није довољно купити и сместити у хангаре, већ треба изградити потпуно нову војну инфраструктуру, укључујући нове базе и логистичке центре, путеве и заштићена складишта за муницију и објекте за ремонт и допуну, „прилагодити“ радарске системе и противваздушну одбрану, што вероватно значи куповину додатне америчке војне опреме и друго.
Пољска војска упозорава да се успостављањем логистичког ланца резервни делови могу слати и из војних база у суседним земљама како би се процес убрзао, што је, према порталу Дефенце 24, противно законима ове земље, јер би подразумевало да би Пољска имала своје делове које би слала другим корисницима америчких бораца.
Међу осталим проблемима, споменуто је да Ф-35 стварају непријатности људима који живе око ваздушних база, као што се догодило у Данској, где готово 618 домаћинстава трпи неподношљиву буку коју ствара мотор ове врсте авиона.
Ф-35 је авион пете генерације ког је, у три различита модела, развио амерички ваздуопловни див Lockheed Martin. Међутим, званчници Пентагона су признали да 83 одсто тих америчких борбених авиона у симулираној вежби нису успели ни да полете.
Због покушаја продаје својих борбених авиона, америчка војска је повећала своју војну присутност у неколико балтичких земаља, као што су Пољска, Естонија, Летонија и Литванија, узрокујући тиме кризе између Запада и Русије.
Суочена са овом ситуацијом, руска влада је више пута осудила масовно распоређивање америчких оружаних снага на својој западној граници и америчке савезнике, као и војне маневре у близини руских граница, који представљају недопустиву и директну претњу руској националној безбедности.
У сваком случају, враћајући се на извештај пољске војске, чије мишљење влада странке Право и правда изузетно цени, треба пратити даљи развој преговора о покушају продаје ових авиона оружаним снагама Пољске.
Елитне 63. падобранска и 72. специјална бригада враћене у састав Војске Србије! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com