- Безбедност региона Западног Балкана од кључног је значаја за Мађарску и Европу - поручио је Сијарто, прецизирајући да ће у мисију КФОР бити упућено још 100, а у централну Азију још 70 војника.
Овом одлуком Будимпешта учвршћује своју позицију у НАТО и показује да безбедност региона сматра једним од приоритета спољне политике. Она би могла да се тумачи и као порука подршке Србији која од НАТО-а тражи да не смањују снаге КФОР-а јер их сматра кључним гарантом безбедности српског становништва.
Тај став је потврђен и у новом Индивидуалном акционом плану партнерства Србије и НАТО од 2019. до 2021. године у коме се наводи да је "НАТО незаменљив фактор регионалне стабилности, пошто КФОР доприноси безбедном и сигурном окружењу на Косову и слободи кретања за све".
У КФОР-у се моментално налази 385 мађарских војника у саставу Тактичког резервног батаљона (КТБРН - КФОР Тацтицал Ресерве Батталион). Ради се о јединици која је директно потчињена команданту мисије. Наменски је обучена и опремљена за борбу против насиља, обезбеђивање конвоја, осматрање и пружање помоћи унесрећеном становништву.
Мађарски батаљон сматра се кључном интервентном снагом за заштиту становништа и спречавање евентуалног насиља какво се догодило 2004. године.
Будимпешта такође шаље појачање у мисију НАТО у Авганистану под називом "Ресолуте Суппорт" (Одлучна подршка). То је највећа војна операција те организације.
Започета је 2015. године и 16.000 војника обучава авганистанску војску. Поред држава чланица у овој мисији учествују Јерменија, Аустрија, Финска, Шведска, Украјина, Азербејждан, Грузија, Монголија и Аустралија а из нашег региона Хрватска, Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.
Поред појачавања контигената, Мађарска је најавила да ће најкасније до 2024. повећати издвајања за одбрану на жељених 2 одсто бруто националног производа што је препоручени ниво за чланице НАТО.
Амерички војници воле Русију, а за то је крива контрола ума! Више о томе ОВДЕ.
Извор: balkansec.net