У разговору за шпанску телевизију La Sexta, Мадуро је рекао да неће попустити под притисцима оних који желе његов одлазак и подржавају његовог противника Хуана Гваида.
Шпанија, Француска, Немачка, Велика Британија, Холандија, Португал и Аустрија затражиле су да Мадуро распише превремене изборе, рекавши да ће у супротном признати Гваида за председника Венецуеле.
"Због чега би Европска унија говорила једној земљи која је већ организовала изборе да понови председничке изборе, зато јер нису победили њени савезници с деснице", упитао је Мадуро који је за шпанску телевизију интервју дао из Каракаса.
Он сматра да је добра иницијатива о међународној контактној групи у којој би били ЕУ и земље Латинске Америке попут Уругваја и Мексика, а која би требала да се састане у четвртак у Монтевидеу.
"Ја подржавам ту конференцију. Сматрам да ће та иницијатива омогућити да се седне за преговарачки сто, да је добра за дијалог међу грађанима Венецуеле, да се изгладе наше несугласице, састави план и да се реше проблеми", оценио је.
Неколико сати пре истека ултиматума, у Отави би требао да се одржи састанак министара спољних послова Групе из Лиме, у којој се налазе Канада и десетак латиноамеричких земаља. Састанку би се требали да се прикључе и неки други учесници, каже се у саопштењу канадског министарства спољних послова.
Амерички државни секретар Мајк Помпео требао би да учествује путем видео линка, а и Европска унија даће свој допринос.
У недељу је канадски премијер Џастин Трудо разговарао телефоном с Гваидом и позвали су на организацију "слободних и поштених" председничких избора и потврдили да Мадуро нема легитимитет.
Неке земље, попут САД, Канаде и бројних земаља Латинске Америке, већ су признале Гваида за председника Венецуеле.
Мадуро има подршку Русије, Кине, Северне Кореје и Турске и оптужује САД да стоје иза државног удара.
Руски научници подижу 96К6 „Панцир-С1“ на још виши ниво. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Хина