"Највероватније ће бити предложено да Србија добије неку врсту суверенитета на одређеним територијама Косова", наводи лист уз подсећање да се Немачка противи идеји корекције граница.
Из немачке владе приштинском дневнику су саопштили да је, како се наводи, циљ Меркелове и Маркона стабилност у региону, уз фокус на дијалог Београда и Приштине.
"Стабилност и позитиван развој догађаја у региону су од великог значаја
за канцеларку и председника. Њихов циљ је да разговарају са гостима о посебним изазовима с којима се регион суочава, фокусирајући се на односе Косова и Србије", пренео је Еxпрес изјаву неименованог портпарола немачке владе.
У Берлин су позвани председник и премијерка Србије, Александар Вучић и Ана Брнабић, председник и премијер Албаније, Иљир Мета и Еди Рама и представници приштинских институција, Хашим Тачи и Рамуш Харадинај.
За евентуалне теме које би се могле наћи на столу у Берлину, Expres тврди да је то "нови оквирни споразум", не прецизирајући, међутим, шта је садржавао "стари оквирни споразум", за који су представници Београда и Приштине, али и међународне заједнице тврдили да још не постоји.
Иако је Харадинај раније најавио да ће позвати Тачија на разговор ради усклађивања ставова уочи састанка у Берлину, лист примећује да представници приштинских институција тамо, ипак, одлазе неусаглашени.
Када је реч о предстојећем сусрету у Берлину, иначе, и Тачи и Харадинај су више говорили о томе да ће инсистирати на што хитнијем одобравању визне либерализације за грађане Косова, док је председник Србије рекао да од тог сусрета не очекује ништа.
О закону о '’швајцарцима'’ можете да прочитате ОВДЕ.
Извор: Танјуг