Најновије

Порука моћних бродова Американцима: Заједничка акција руске и кинеске флоте или опомена Вашингтону

Главни брод руске Пацифичке флоте, ракетна крстарица Варјаг са одредом бродова запутила се 24. априла у Кину, где се од 29. априла до 5. маја у луци Ћингдао и кинеским територијалним водама одржавају заједнички маневри поводом 70. годишњице Ратне морнарице Народно-ослободилачке војске Кине.

Kинеска флота (Фото: Јутјуб)

Поред Варјага, из руске пацифичке флоте на маневрима учествују и велики десантни брод и корвета „Совершени“, а у Ћингдаоу ће им се прикључити одред Северне флоте на челу са фрегатом „Адмирал Горшков“. С кинеском Ратном морнарицом увежбаваће заједничко маневрисање, операције трагања и спасавања, организовање везе, противваздушну одбрану, као и ракетна и артиљеријска гађања.

Две пријатељске флоте вежбају у разним деловима Светског океана од 2012. године, а децембра прошле године Министарство одбране Кине констатовало је да је војна сарадња две земље и међусобно политичко поверење на рекордно високом нивоу.

Руски војни експерт Василиј Дандикин подсећа да су кинески војници и бродови, поред тога што учествују на заједничким маневрима, били и на главној поморско-војној паради Русије у Санкт Петербургу пре две године. Бродови Руске ратне морнарице који су послати овога пута у Кину су, према његовим речима, импресивних карактеристика.

Варјаг је главни брод Пацифичке флоте, ракетна крстарица ударног типа, а још је зову убица носача авиона. Направљена је још у совјетско доба у фабрици у Николајеву, у данашњој Украјини. Тада су изграђена четири таква брода, један од њих „Маршал Устинов“ налази се у Северној флоти, у Црноморској су крстарица Москва и овај брод.

Варјаг је, прецизира руски војни експерт, опремљен са 16 крстарећих ракета „Базалт“, надзвучних и веома моћних, које су заиста веома ефикасне ако дејствују по носачима авиона. Брод има и снажну противваздушну одбрану, као и артиљерију — укратко, један је од моћнијих у руској флоти.

Дандикин објашњава да је корвета „Совершени“ руске производње, а да је изграђена у бродоградилишту на Далеком истоку. Намењена је за извођење задатака противваздушне одбране у приобалној поморској зони, као и за подршку десанта и антиподморничку борбу. Што се тиче кинеске стране, напомиње војни експерт, она је последњих година значајно обновила састав бродова.

„Кинези сада граде по неколико разарача годишње, ударних бродова с моћним ракетним наоружањем и ПВО системима, граде се и фрегате, а неке од њих учествују и на овим вежбама. Већ су изградили и поринули и свој први носач авиона, који су направили на бази незавршене крстарице носача авиона, која се узгред такође звала Варјаг, а који је Украјина препродала Кинезима. Други носач авиона је чисто кинеске производње, а гради се и трећи. Кинези су кренули или крећу и са производњом атомских носача авиона, који ће већ имати електромагнетне катапулте и више ће личити на америчке“, објашњава Дандикин.

На питање какву поруку шаљу заједничке руско-кинеске вежбе, руски стручњак истиче да су то вежбе две пријатељске државе, али и чланица Шангајске организације за сарадњу.

„Русија и Кина су потписнице Шангајског споразума о колективној безбедности и одржавају се маневри, мировне мисије и на територији Кине, и у Русији, али и у Киргизији, Јерменији. А јасно је ко им је стратешки глобални супарник — то су Сједињене Државе, које не само да воде трговински рат против Кине, него и залазе у спорне воде у Јужном кинеском мору“, подсећа наш саговорник.

Имајући све то у виду и Русија, према мишљењу Дандикина, има задатак да максимално јача своју Ратну морнарицу. Сада се главни акценат ставља на изградњу фрегата и корвета, а у току је модернизација атомске крстарице „Нахимов“. Он подсећа да је поринута и највећа подморница у свету „Белгород“, као и да Русија развија и флоту атомских подморница опремљених апаратима „Посејдон“ и гради мале ракетне бродове наоружане ракетама „Калибар“.

Aмеричку провокацију Русима тешку 200 000 тона погледајте ОВДЕ.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА