Председник ЖВЗ "Бет Израел" Александар Срећковић рекао је да је Јасеновац био место највећег страдања јеврејског народа на овим просторима у Другом светском рату.
- Расне, етничке и остале биолошке разлике су неважне, али их друштво ствара и често користи да би се оправдали мржња, тлачење и убијање - рекао је Срећковић, додајући да се расизам користи као аргумент приликом изградње стереотипа и предрасуда на начелу поделе ми-они, преноси Хина.
Он је нагласио како етичке оријентације свих религија говоре о избору између добра и зла, о неотуђивим вредностима које би требало да буду изнад свих људских закона и да време Холокауста није само историја Јевреја, већ и целог човечанства.
- Наша обавеза је да се стално подсећамо тог времена. Наша обавеза је да никад не заборавимо што је један човек био у стању да учини другом у име виших циљева и у име некакве идеологије која је заборавила етичке вредности на које се сви позивамо - поручио је Срећковић.
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије Перић нагласио је како је потребно спознати да људи, без обзира на разлике, припадају истој врсти - човеку.
- Линија која раздваја добро и зло не протеже се између народа, држава, раса. Линија која раздваја добро од зла налази се у срцу свакога од нас. Ту се бије битка и ту се доноси одлука - јесмо ли људи или не - рекао је Перић.
Бискуп пожешки Антун Шкворчевић истакао је како је за време Другог светског рата систематски спорведено нечовечно насиље, прогон и убиства неколико милиона припадника јеврејског народа и да је одређени број жртава скончао и у јасеновачком логору.
- Осећајући сву тежину злоупотребљене људске слободе и немоћ пред разорном ирационалношћу злочина, заустављамо се пред изазовом недужних жртава. Управо због њих, на спомену у Јасеновцу не приличи никаква осветничка реч или манипулисање њиховим бројем. Било би то сведочење заробљености злом, још једно понижење жртава – поручио је он.
У молитви за страдале, уз митрополита Перића и бискупа Шкворчевића, учествовали су и рабин ЖВЗ "Бет Израел" Котел Дадон и председник Мешихата Исламске заједнице у РХ Азиз Хасановић.
Јом Хашоа или Дан сећања на Холокауст обележава се као израелски дан комеморације за приближно шест милиона Јевреја који су страдали у Холокаусту због акција које је спроводила нацистичка Немачка са својим помагачима и за јеврејски отпор у том периоду. Јеврејској заједници на комеморацији су се придружили представници верских организација у Хрватској.
Грачаница поново на удару шиптарских банди. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг