Након Корејског рата САД је константно покушавао да повећа велику војну предност коју је имао СССР, па је тако развијао не само подморнице и ракете за уништавања непријатеља већ и оружја којима би мали број војника могао да уништи стотине непријатељских бораца.
Бомба САДМ је била тешко око 27 килограма, а могла је да се носи као део војне опреме и користили би је специјалци и "фоке". Оружје је било предвиђено за нападе на аеродроме, индустрију али и бојно поље и то у циљу стварања радиоактивности којој не би могли да приђу непријатељи.
Ове бомбе никада нису коришћене у борби, али је САД планирао да их употреби у Европи ако би Совјети покренули инвазију. Срећом, отишле су "у пензију" 1989. године а претпоставља се да Пентагон није сматрао да би биле много успешне у ратном сценарију.
Нарочито зато што је постојао одређени ризик је би пуно ствари могло да крене погрешним путем током њиховог транспорта или пре извођења мисије.
А постојао је и страх да би непријатељ могао да произведе слично оружје, што би довело до нуклеарног насиља на ратиштима.
Лазански објаснио шта Србија мора да уради, више о томе прочитајте ОВДЕ.
Шта је Русија упозорила, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Курир, Popular Mechanics