Америчко министарство правде је против Асанжа издало оптужницу у 18 тачака.
Како је пренео АП, у новој оптужници се, између осталог, наводи да је Асанж ковао заверу са бившом обавештајном аналитичарком америчке војске Челси Менинг у покушају да приступи поверљивим информацијама, међу којима су и извештају Стејт депатмента о ратовима у Ираку и Авганистану.
Асанж (47) је тренутно у затвору у Лондону након што му је Еквадор укинуо азил и тако онемогућио даљи боравак у згради амбасаде Еквадора у Великој Британији.
САД траже изручење Џулијана Асанжа, наводи АП.
У првим реакцијама на нову оптужницу против Џулијана Асанжа у САД, којом оснивачу „Викиликса“ због наводне шпијунаже прети 170 година затвора, на Твитеру су се огласили Едвард Сноуден и „Викиликс“.
The Department of Justice just declared war––not on Wikileaks, but on journalism itself. This is no longer about Julian Assange: This case will decide the future of media. https://t.co/a5WHmTCDpg
— Edward Snowden (@Snowden) May 23, 2019
"Америчко министарство правде је објавило рат, не Викиликсу, него самом новинарству. Овде се више не ради о Џулијану Асанжу. Овај случај ће одредити будућност медија", написао је узбуњивач Едвард Сноуден.
This is madness. It is the end of national security journalism and the first amendment. https://t.co/wlhsmsenFw
— WikiLeaks (@wikileaks) May 23, 2019
"Ово је безумље. Ово је крај новинарства које се бави темама националне безбедности и првог амандмана", саопштено је преко Твитер налога Викиликса.

Немци и Бугари су Србији подметнули ногу, а онда је почело бомбардовање '99! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг