Територија Санџака би према иницијативи БНВ-а, обухватала подручја општина Нови Пазар, Сјеница, Тутин, Пријепоље, Нова Варош, Прибој, Пљевља, Бијело Поље, Беране, Андријевица, Петњица, Гусиње, Плав и Рожаје.
"Контролу граница Санџака вршиће међународне снаге које ће гарантовати пуну слободу кретања људи и роба", наводи се на сајту БНВ-а.
Иницијативом се предвиђа да Санџак може да ступи у међународне односе када су у питању научно-техничка сарадња, културно-просветна, економска сарадња и “друге области предвиђене овом Иницијативом”.
Права и обавезе Санџака би се, према овој иницијативи, регулисале "Уставом Санџака".
"Санџак је територијално политичка заједница равноправних грађана и народа који у Санџаку живе. Албанцима, Бошњацима, Црногорима и Србима, Уставом Санџака признаће се статус конститутивних народа у Санџаку", наводи се у Иницијативи.
Санџак би имао демократски изабрану Скупштину, Гувернера и Владу као носиоце извршне власти укључујући полицију под њиховом контролом, и независно судство.
Први избори за ове органе били би одржани под надзором УН, Европске уније и ОЕБС-а.
“Подручје Санџака биће трајно демилитаризовано под надзором ОУН и Европске уније, што обавезује државне власти да у року од 30 дана од успостављања специјалног статуса за Санџак повуку све војне ефективе са подручја Санџака, као и оне полицијске снаге које премашују потребе нормалних околности. Контролу граница Санџака вршиће међународне снаге”-наведено је у Иницијативи.
Колико дневно миграната уђе у Србију, сазнајте ОВДЕ.
Извор: РТС