Према објављеном плану, Израел, Организација за ослобађање Палестине (ООП) и организација Хамас потписаће споразум о оснивању палестинске државе - "Нове Палестине". Она ће укључивати територије Западне обале и Појас Газе, са изузетком земаља са јеврејским насељем. Изолована насеља биће прикључена јеврејским, и припадаће Израелу.
Такође, у документима се наводи да Јерусалим неће бити подељен, него ће добити статус уједињене престонице "Нове Палестине" и Израела.
Истакнуто је и да ће арапски становници постати грађани палестинске државе. Њима ће бити забрањено да купују јеврејске куће, а јеврејима арапске. Палестина ће од Египта у закуп добити територије које се налазе поред Појаса Газе. На њима ће се изградити аеродром, фабрике, подручја за пољопривредни рад и трговину. Величину и цену територија одредиће стране посредством држава, које подржавају споразум, а то су САД, земље Европске уније и Персијског залива. Они ће морати да обезбеде "Новој Палестини" у року од пет година 30 милијарди долара за националне пројекте.
Сагласно пројекту, палестинска држава неће имати војску. Претпоставља се да ће само сарадници полиције моћи да поседују лако оружје. Организација Хамас ће предати наоружање приликом потписивања споразума. Док се не формира влада, чланови организације ће добијати плату од земаља које их подржавају. У року од годину дана у Палестини се морају одржати избори.
Осим тога, у документима се наводи да ће Јорданска долина припадати Израелу. Ако Хамас и ООП одбију предлог, САД ће блокирати финансијску подршку Палестинцима. Ако ООП пристане на услове споразума, а Хамас не пристане, за то ће бити одговорни лидери организација. Америчка страна такође обећава да ће подржавати израелску страну уколико дође до заоштравања конфликта Израела и Хамаса.
Почетком маја објављено је да је принц Саудијске Арабије Мухамед бин Салман предлагао председнику Палестине Махмуду Абасу 10 милијарди долара за подршку "споразуму века". Палестински лидер одбио је понуду, објаснивши да би пристанак значио крај његове политичке каријере. У априлу је саветник америчког председника ДЖаред Кушнер саопштио да ће план за блискоисточно решавање кризе, који је припреман од почетка Трамповог председничког мандата, бити представљен у јуну.
У фебруару је изјавио да пројекат подразумева укидање граница у њиховом садашњем виду и слободно кретање људи и робе, као и уједињење свих палестинских територија под једном влашћу. Како се наводи, палестинска страна се противи америчком посредовању у решавању сукоба након што су САД 2017. године признале Јерусалим за престоницу Израела.
Израел је прогласио Јерусалим за своју престоницу након рата за независност 1949. године. Након Шестодневног рата 1967. године заузео је Источни Јерусалим и ујединио га са Западним, али Уједињене нације то нису признале.
Прочитајте ОВДЕ зашто је Кина љута.
Извор: rs.sputniknews. com