Хрватска се још није оправила од шока који јој је приредио председник Европског парламента Антонио Тајани током церемоније обележавања Дана сећања (на италијанске жртве у Другом светском рату) у италијанској Базовици, када је Истру и Далмацију назвао италијанском, а слична порука стигла је из Мађарске. Међународна канцеларија за информисање у саставу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана објавила је карту “историјске” Мађарске која обухвата и делове данашње Хрватске.
Наиме, Мађарска је пре неколико дана прославила Дан националног заједништва, уведен 2010. године, којим се обележава потписивање Тријанонског мировног споразума из 1920. године. Њиме је Мађарска изгубила две трећине територија, а један део се данас налази у Хрватској. На “историјску карту” Мађарске уследила је очекивана реакција – за Хрватску је неприхватљиво приказивање хрватских земаља у неистинитом историјском контексту, саопштило је Министарство спољних и европских питања Хрватске.
2/3 of the country was taken away https://t.co/ZYKJH78pcmpic.twitter.com/HGngXuvChw
— About Hungary (@abouthungary) June 4, 2019
Ту оштру реакцију, која је готово па исто тако жустра као када Загреб брани такозвано независно “Косово”, Саво Штрбац из Веритаса назива “реторичким бумерангом”, додајући да “ко другоме јаму копа може да се деси да сам у њу упадне”.
“Хрватска се по много чему огрешила о Србе. Ми смо тамо били конститутиван народ, то нам је одузето. Република Српска Крајина не само да није призната, већ ју је Хрватска етнички очистила од Срба. А једва су дочекали да признају независно Косово” – подсећа.
Све се памти, додаје Штрбац, и напомиње да је чињеница, што потврђују и ове поруке из Италије и Мађарске, да би у неком периоду, у овом светском преметању, могло и њима да се деси оно што се дешава Србији са Косовом.
“На овим трусним балканским просторима све је променљиво и ништа није завршено, нити окончано. Зато политичари треба да буду врло обазриви кад дају изјаве о територијама и о томе коме шта припада. Сви се овде налазе у истом проблему. Зато и кажем да им се бумеранг вратио или ће им се вратити — за сада реторички али у некаквим новим глобалним кретањима све је могуће” – његов је закључак.
Подсетимо: Хрватска има територијални спор и са Словенијом због Пиранског залива. Одлуком Арбитражног суда Словенији је припало три четвртине Пиранског залива и пролаз кроз део хрватског мора. Судије су навеле и да је копнена граница Словеније и Хрватске већином неспорна. Међутим, Хрватска ту одлуку суда не признаје.
Поред тога што признаје такозвано независно Косово, чиме крши државни суверенитет и територијални интегритет Србије, званични Загреб са Београдом има спор и због границе на Дунаву.
Разоткривене лажи запада о лидеру Северне Кореје, више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: sputniknew. com