Најновије

Путин покреће шестољетку, амбициозни државни пројекат: Обнавља Русију за 400 милијарди долара

У тежњи да модернизује економију Руске Федерације, председник Владимир Владимирович Путин осмислио је шестогодишњи инвестициони план вредан 400 милијарди долара, који ће инвеститорима бити представљен ове седмице на конференцији у Санкт Петербургу.

Путин (Фото: kremlin.ru)

Програм потрошње под називом Национални пројекти поставио је специфичне циљеве који морају бити постигнути до 2024. у разним категоријама, од социјалних услуга и инфраструктуре до технологије и екологије. Другим речима, остварење руске шестољетке, како је популарно већ називају, предвиђа се до краја Путиновог мандата на месту шефа државе.

У плану који ће укључивати све виталне секторе налазиће се, између осталог, градња инфраструктуре, саобраћајница и аеродрома, али ће ту бити места и за креативна подручја живота, као што су улагање у набавку 900 клавира и изградња 50 покривених клизалишта. Да се овим обухватним планом мислило на сваки, па и најмањи сектор у који треба улагати, сведочи податак да руски научници до 2024. треба да објаве најмање 200 чланака у водећим светским часописима на тему генетике.

Национални пројекти биће подељени на 13 подручја, од којих ће сваким управљати другачији састав министара и званичника са строго одређеним мерилима за достизање циља, као што ће бити изградња 180 ратних споменика или побољшање брзине теретних возова за 28 одсто у просеку.

Један од главних циљева биће повећање БДП по глави становника за најмање половину већ до средине наредне деценије. То значи да ће континуиране санкције притиснути руску економију да се од садашњег раста мањег од један одсто годишње попне на више од два процента.

Путин заправо жели да Русија овим програмом уђе у топ-пет економија до краја свог последњег председничког мандата. Међутим, критичари овог инвестиционог модела сматрају да он представља корак уназад јер повећава улогу државе у процесу одлучивања, што неизбежно асоцира на економију из времена Совјетског Савеза и тадашњег председника Михаила Горбачова.

Ипак, руски министар економије Максим Орешкин, који ће одиграти једну од пресудних улога у спровођењу овог плана, одбацио је таква поређења, истичући да су нове мере иновативне и представљају добру политику којом Русија жели да оздрави своју економију.

- Поставили смо врло амбициозне циљеве. Економски раст је само један од њих. Планирамо и многе друге мере које ће директно утицати на квалитет живота људи - каже Орешкин.

У складу са овим, руски председник је пре неколико месеци позвао домаће бизнисмене да следе своју државу и повећају број капиталних инвестиција. То би значило да су главни циљеви Путинове шестољетке, која представља нужни одговор Русије на америчке и европске економске санкције, заправо подизање расположења у друштву, половљење сиромаштва и повећање животног века са 73 на 78 година.

Очекује се да ће стимулативне мере предвиђене овим инвестиционим планом убрзати раст годишњег БДП на 3,1 одсто већ до 2021. године. Један од разлога због ког се очекује да ће план успети је и то што многе од његових ставки потичу из ранијих програма који су већ били присутни у савезном буџету. Они су сада само "препаковани" на Путинов захтев како би читава иницијатива шестољетке била импресивнија.

За све Путинове критичаре који се питају одакле ће Русија да извуче потребан новац треба рећи да је ова светска сила основала фонд у који убацује резерве од продаје нафте. Наиме, како би се заштитила од удара неких нових будућих санкција, раније је уведен закон према којем у случају да је нафта скупља од 40 долара по барелу, порези на остварене приходе се спремају у поменути фонд. На овај начин Русија је већ прикупила око 500 милијарди долара.

Гувернерка Набуљина: План ће повећати продуктивност

Централна банка сматра да су годишњи издаци за Путинове националне пројекте око један одсто БДП значајни. Гувернерка Елвира Набуљина је прошле недеље рекла да ефективна расподела ових средстава може довести до повећања продуктивности и економског потенцијала, уз упозорење да постоји минимална могућност да ништа неће учинити осим додатне инфлације.

Пет главних циљева

-Повећање БДП по глави становника за најмање половину већ до средине наредне деценије

-Убрзање раста годишњег БДП на 3,1 одсто већ до 2021.

-Повећање раста националне економије са мање од један одсто на више од два процента

-Смањење сиромаштва упола

-Повећање просечног животног века становника Русије са 73 на 78 година.

Нема илузије, ефекти ће се брзо осетити

Бивши владин званичник који је стручњак за социјалну политику Јевгенy Гонтмакер навео је да је руски председник прошле године имао илузију да ће ови пројекти заиста функционисати, али да је сада та илузија потпуно нестала.

- Путин добро зна да ако се ови пројекти почну правилно примењивати, њихови ефекти ће се већ за неколико година сигурно осетити - сматра Гонтмакер.

Америка спречава изградњу фабрике пушака „Калашњиков“ у Венецуели. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Српски Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА