То није први напад на танкере у Оманском мореузу, али је важан тренутак када се тај инцидент десио. Један јапански премијер је први пут, након четрдесет година, посетио Техеран. Случајно или не, док је Шинзо Абе имао састанак са иранским верским вођом Алијем Хамнејом стигла је вест да је извршен напад на два танкера у Оманском заливу, од којих је један — јапански. Министарство економије Јапана одмах је сазвало хитну седницу ресора.
Неки медији су одмах повезали напад са посетом јапанског премијера Техерану. Шинзо Абе је требао да припреми посредничке предлоге за самит Г20 у Осаки којим би се смањила напетост између Ирана и САД. Тим нападом су, изгледа, све шансе за склапање мир сахрањене. Абе је, изгледа, своју посредничку мисију завршио, пре него што ју је и почео.
Међутим, оно што је још важније од посредништва јесте то да се током посете јапанског премијера разговарало о извозу иранске нафте у Земљу излазећег сунца. У тренутку када САД стежу обруч око Ирана, пооштравањем санкција, извоз нафте у Јапан значио би јако много за Техеран. И онда се десио овај инцидент. Иран је, наравно, одмах оптужен са друге стране океана.
Изненађење, без изненађења
Док су многи у свету, ипак, са изненађењем дочекали вест из Оманског залива, јер нико не очекује да ће се неко усудити да нападне танкере у региону кроз који пролази 20 одсто нафте за светско тржиште, Иран прилично уздржано реагује на оптужбе из САД.
„Ово није било изненађење за Иран. Сви су чекали кад ће Американци оптужити Иран за неки инцидент. Иран је спреман на све. Иранска војска је разлог због којег САД и даље не крећу на Иран. Америка је још за време Била Клинтона планирала напад на Иран, али им прорачуни могућих губитака то нису дозвољавали“, сматра руски политиколог Александар Дудчак.
Иран одавно упозорава да ће пружити отпор у случају да буде нападнут. Међутим, многе изненађује реакција Ирана, имајући у виду да његови званичници често не бирају речи када су САД у питању.
Ипак, шта у овој ситуацији Иран може да уради? Да се пожали међународним институцијама? Какве су шансе да прође нека резолуција против САД у СБ УН? Равне нули.
„Иран је рекао да он није крив, а ви ако можете докажите супротно. Оптужбе без истраге и доказа већ су традиција. САД су мајстори за то. Проналази се повод и оптужује држава која треба да буде кажњена. Вероватно су већ имали сценарио према којем сада раде. А шта Иран може да уради? Опет да доказује да није крив? Више не постоји претпоставка невиности, не постоји међународно право. Оно не постоји од 1999. године и агресије на Југославију“, објашњава руски експерт.
Иран је покушао да поштује нуклеарни споразум и све захтеве САД, али покушаји Техерана да се договори са Вашингтоном показали су се као губљење времена. САД тренутно саботирају све покушаје Ирана да пробије економску блокаду, чему смо сведоци и у овим догађајима са Јапаном.
„Зато се Иран спрема за рат. Ако САД желе да сачувају мир, мораће да размисле, јер сукоб може да прерасте у глобални конфликт“, закључује руски експерт.
Прочитајте ОВДЕ какве су то координате турске снаге откриле руским бомбардерима и шта се онда десило.
Извор: sputniknews. com