Ђукановић је пре недељу дана на партијском скупу ДПС изјавио да је обновљеној црногорској држави преостао још један важан задатак - да се избори за аутокефалност ЦПЦ.
Више храмова него верника
Проблем на који режим наилази у спровођењу идеје да створи црногорску цркву јесте и малобројност следбеника садашње самопрокламоване ЦПЦ.
Чак и у Цетињу, где има највише поклоника, свега 10 одсто становништва иде на обреде при ЦПЦ.
Историчар Предраг Марковић такође констатује да се, када дође до сахрана и рођења, мало ко из владајуће странке обрати распопу Мирашу.
Професор црквеног права Далибор Ђукић тврди да се не могу поредити Црна Гора и Украјина.
- Можда је у Украјини постојала могућност различитог тумачења, али овде не. Територија Украјине је потпала под Руску православну цркву на основу једног писма васељенског патријарха из 17. века. С друге стране, територија Црне Горе је потпала под јурисдикцију СПЦ-а на основу томоса - тврди Ђукић.
Историчар Предраг Марковић каже да садашњи ниво одбацивања српства никада није био забележен међу Црногорцима.
- Ово што раде Ђукановић и његова пословна група је необичан пример стварања идентитета који нико од њихових предака није радио. Аустријанци не граде аустријанство на мржњи према Немцима, они су задовољни што су део шире немачке културе, али су и Аустријанци - примећује Марковић.
Он је подсетио и да је књаз Никола био Србин по сваком критеријуму.
- Краљ Никола би се преврнуо у гробу - додаје Марковић, коментаришући србофобију у Црној Гори.
Правник и публициста из Подгорице Новак Аџић, који свесрдно подржава усвојање новог Закона о верским заједницама којим би се одузела имовина Митрополији црногорско приморској СПЦ, каже да је црногорској држави важно да постоји Црногорска православна црква, јер је вековима постојала док је 17. јуна 1920. године регент Александар није укинуо.
- Сматрамо да је потребно да сакрална православна добра буду својина државе, као што су биле у време књажевине и краљевине Црне Горе. Амфилохије и Митрополија црногорско-приморска има незакониту државину над сакралним добрима и не може доказати историјско право својине - рекао је Аџић.
Ту тврдњу, међутим, негира професор Ђукић. Он каже да је децембра 1918. године на седници Синода првославне цркве у Црној Гори донета одлука да се уједини са аутокефалном православном црквом у Краљевини Србији.
- То је, дакле, изведено на нивоу цркве, а регент Александар је само примио к знању. Све митрополије и епископије задржале су право субјекта које су имале и пре уједињења. Нису угашене ни 1918, ни 1920. - тврди Ђукић.
И док Новак Аџић сматра да Мираш Дедеић, самопрокламовани митрополит непризнате ЦПЦ, испуњава све услове да буде поглавар будуће ауткоефалне ЦПЦ, познаваоци црквеног права кажу да је то бесмислица.
Професор Ђукић појашњава да је Дедеића рашчинио васељенски патријарх због канонских преступа које је починио, а касније је и анатемисан.
Да би једна црквена заједница стекла самосталност потребно да је признају све помесне сестринске православне цркве и да јој томосом аутокефалност призна васељенски патријарх.
Прочитајте ОВДЕ шта је Јово Бакић рекао о саслушању у полицији.
Извор: vesti. online