Упркос реторике да Европска унија треба да прихвати нове чланице са Западног Балкана како би те земље учврстиле свој европски пут и био маргинализован кинески и руски утицај, питање миграције је изазвао сумње у неким северним државама Уније.
Уз велику подршку већине земаља-чланице ЕУ и Европске комисије, Албанија и Северна Македонија су се надале да ће европски министри на састанку следећег уторка у Луксембургу дати зелено светло за почетак преговора о учланњењу.
Таква одлука министара би отворила пут за њено одобрење од стране лидера Евроске уние на самиту у Бриселу 20. и 21. јуна.
Међутим, за сада је познато да ни једној земље неће бити дато зелено светло, рекли су дипломати и званичници ЕУ, иако је њих 13, укључујући Италију и Пољску, као и председник Европског савета Доналд Туск, јавно позвало на почетак преговора.
Сада постоји опција да се постигне нови договор између влада земаља ЕУ у септембру, али само за Северну Македонију.
"Северна Македонија има добре шансе за почетак преговора о учлањењу у ЕУ, с обзиром на постизање историјског споразума (с Грчком) око имена државе", рекао је један високи званичник ЕУ, наводи "Катимерини".
Али, тај исти званичник ЕУ, каже да је Албанија и даље велико питање за неке владе земаља-чланица и да не изгледа тако обећавајуће.
Према мишљењу Транспаренси интернешенел, једна од најкорумпиранијих земаља у Европи је управо Албанија, која је чланица НАТО, али је постигла само мали напредак у борби против прања новца упркос смењивању корумпираних судија и тужилаца, кажу званичници САД и ЕУ.
У јуну прошле године Француска и Холандија су неочекивано блокирале почетак преговора са ЕУ за Албанију и Северну Македонију, тражећи додатне реформе.
Холандски парламент је 11. јуна усвојио резолуцију против отварања приступних преговора са Албанијом, док је Северна Македонија добила подршку холандских посланика.
Прочитајте ОВДЕ како је то Весли Кларк шокирао Шиптаре.
Извор: Танјуг