У оба града постоји значајна мађарска мањина па су говори били и на Словачком и на Мађарском. Град Комарно је значајан и за историју Срба јер се у њему налази српска црква стара више од 500 година.
После битке на Косову пољу (1389), православно и претежно српско становништво Балкана почело је масовно да бежи на север од Турака и ту ствара своје црквене и световне заједнице, пре свега у градовима Подунајске – од Земуна до Гиор. Исти процес се поновио и 1690. године, када је у време „Велике сеобе Срба“ више од 40.000 породица поново избегло од Турака у подунавске градове Угарске. Време њиховог насељавања у Комарно може се проценити из наслова савременог воштаног печата црквеног села са датумом 17. мај 1511. Међу верницима је било много успешних трговаца, војних старешина, дворских снабдевача. Крајем 1600-их овде је за кратко време било седиште целе Српске православне цркве. Средином 18. века овде је као духовник радио Гаврило Венцловић, китњасти проповедник, писмен и иконописац, а у лицеју је учио и велики српски историчар и ковиљски архимандрит Јован Рајић. Храм се од 1998. поново коришћен за верске службе.
Правда се захваљује свим Словацима који нам шаљу видеа и фотографије са протеста “Марш за мир”, али и информације о дешавањима у словачком друштву и политићком животу.
Демонстранти окупљени у месту Комарно поручили су да је неопходно “устати против лудила у које их словачка влада увлачи већ три године”.
- Мисле да могу да раде што хоће, али ћемо ми њима показати где им је место - пручио је један од говорника.
- Знамо што за нас планирају, воде нас у рат против Словена. Зар да се боримо на страни украјинског фашизма? Наши мужеви да гину за туђе интересе и ко ће нашим женама да прави децу? Мигранти које увозе? Јел то тај циљ? Да ли смо рађале синове да их шаљу у рат? – поручила је говорница из покрета “Мајке за мир”.
Окупљени су у више наврата скандирали “Живео Путин”.
Један од окупљених је испричао о свом искуству са Русима са Tрансибирске магистрале
- Како су Руси добар народ. Провео сам неколико дана у Москви и Петрограду, Руси су Руси љубазни и слични Словацима.
За нашу браћу ми не можемо ништа лоше реци – рекао је он.
Говорници су изразито негативно говорили и представницима власти и либералним посланицима који су вређали учеснике протеста.
- Да смо глупи и малоумни мисли за нас посланик Достал и Осуски, велики србомрзци. Крупа или Над (министри) дођите ви лично да ме мобилишете, али верујте бранићемо себе и отаџбину од укрофашиста. Американци нису ништа друго него свиње које су свуда умешали своје прсте – рекао је говорник.
Један господин је донео тениске рекете и рекао да то може послати у Украјину за децу уместо ракета и оружја.
- Русија се бори и за нашу слободу. Словака, али и свих Европљана – поручено је.
На скупу је поменута и НАТО агресија на СРЈ и речено да је једна од првих жртава тог злочина био Словак Јан Кукучка из места Падина у Војдводини.
Комарно има око 30.000 становника.
И на скупу у месту Штурово окупљени су поздрављали Русију. Говорници су говорили да су циљеви ЕУ и САД да се Русија раскомада и поделе ресурсе.
На скупу су се појавили и провокатори који су хтели да пошаљу поруку режиму у Кијеву и бандеровцима али су окупљени брзо реаговали и удаљили га са скупа док су скадирали “Русија”.
Штурово је град од 10,000 становника.
Ово су требала да буду задња окупљања пре великог скупа у Братислави заказаног за 3, март, али су у међувремено заказани нови “Маршеви за мир” јер грађани многих градова у Словачкој желе да узму учешће у акцији. Тако ће у понедељак бити скуп у месту Скалице.
Правда наставља да прати “Марш за мир” и објављује текстове и на Словачком у циљу пробијања медијске блокаде која влада у тој земљи.
"Rusko bojuje aj za našu slobodu. Slovákov ale aj všetkych Európanov"
V slovenských mestách Komárno a Štúrovo sa včera konali zhromaždenia "Pochod za mier". Požiadavkami protestu je vystúpenie Slovenska z NATO, koniec vyzbrojovania Ukrajiny a lepšie vzťahy s Ruskom.
V oboch mestách žije výrazná maďarská menšina, takže prejavy boli v slovenskom aj maďarskom jazyku. Mesto Komárno je dôležité aj pre históriu Srbov, pretože sa v ňom nachádza srbský kostol, ktorý má viac ako 500 rokov.
Po porážke na Kosovom poli (1389) začalo pravoslávne a prevažne srbské obyvateľstvo Balkánu pred Turkami hromadne utekať na sever a vytvorilo si tam svoje cirkevné a svetské komunity, predovšetkým v mestách Podunajska - zo Zemuna do Giora. Rovnaký proces sa zopakoval v roku 1690, keď počas „veľkého sťahovania Srbov“ viac ako 40 000 rodín opäť utieklo pred Turkami do podunajských miest Uhorska. Dobu ich osídlenia v Komárne možno odhadnúť z názvu dobovej voskovej pečate cirkevnej obce s dátumom 17. máj 1511. Medzi veriacimi bolo veľa úspešných obchodníkov, vojenských vodcov, dvorných dodávateľov. Koncom 17. storočia tu bolo na krátky čas sídlo celej srbskej pravoslávnej cirkvi. V polovici 18. storočia tu ako kňaz pôsobil Gavrilo Venclović, vyšperkovaný kazateľ, gramotný a ikonopisec. a na lýceu študoval aj veľký srbský historik a archimandrita z Kovilu Jovan Rajić. Od roku 1998 sa chrám opäť využíva na bohoslužby
Pravda ďakuje všetkým Slovákom, ktorí nám posielajú videá a fotografie z protestu „Pochod za mier“, ako aj informácie o dianí v slovenskej spoločnosti a politickom živote.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) February 22, 2023
Demonštranti zhromaždení v meste Komárno povedali, že je potrebné "postaviť sa proti šialenstvu, do ktorého ich už tri roky zaťahuje vláda SR".
- Myslia si, že si môžu robiť, čo chcú, ale my im ukážeme, kam patria - povedal jeden z rečníkov.
- Vieme, čo s nami plánujú, vedú nás do vojny proti Slovanom. Máme bojovať na strane ukrajinského fašizmu? Naši manželia nech zomierajú pre záujmy iných ľudí a kto bude robiť deti našim ženám? Migranti, ktorých dovážajú? To je cieľ? Porodili sme synov, aby sme ich poslali do vojny? - povedal rečník hnutia „Matky za mier“.
Dav pri viacerých príležitostiach skandoval „Nech žije Putin“.
Jeden zo zhromaždených rozprával o svojich skúsenostiach s Rusmi zo Transibirskej magistrály
- Akí sú Rusi dobrí. Strávil som pár dní v Moskve a Petrohrade, Rusi sú milí a podobní Slovákom.
Nemôžeme povedať nič zlé o našich bratoch - povedal.
Rečníci sa mimoriadne negatívne vyjadrili k predstaviteľom vlády a liberálnym poslancom, ktorí urážali účastníkov protestu.
Že sme hlúpi a malomyseľní si myslia za nás poslanci Dostál a Osuský, veľkí srbofobi.
Krupa alebo Naď (ministri), príďte ma osobne zmobilizovať, ale verte, že seba a vlasť pred ukrofašistami ubránime. Američania nie sú nič iné ako prasatá, ktoré sa všade zapletali – povedal hovorca.
Jeden pán priniesol tenisové rakety a povedal, že ich môže poslať deťom na Ukrajinu namiesto rakiet a zbraní.
- Rusko bojuje aj za našu slobodu. Za Slovákov ale aj všetkých Európanov– bolo povedane.
Na stretnutí bola spomenutá aj agresia NATO proti Jugoslávii a zaznelo, že jednou z prvých obetí tohto zločinu bol Slovák Ján Kukučka z Padiny vo Vojdvodine.
Komárno má okolo 30 000 obyvateľov.
A na stretnutí v meste Šturovo zhromaždení pozdravili Rusko. Rečníci povedali, že cieľom EÚ a USA je rozdeliť Rusko a jeho zdroje.
Na stretnutí sa objavili aj provokatéri, ktorí chceli chváliť režim v Kyjeve a banderovcov, no dav rýchlo zareagoval a za skandovania „Rusko“ ho zo stretnutia vykázal.
Štúrovo je mesto s 10 000 obyvateľmi.
Mali to byť posledné zhromaždenia pred veľkým zhromaždením v Bratislave naplánovaným na 3. marca, no medzitým sú naplánované nové „Pochody za mier“, pretože sa do akcie chcú zapojiť aj občania mnohých miest na Slovensku. Takže v pondelok bude sústredenie v meste Skalice.
Pravda pokračuje v sledovaní „Pochodu za mier“ a na Slovensku publikuje články s cieľom prelomiť mediálnu blokádu, ktorá v krajine vládne.
SLOVÁCI NA DEMONŠTRÁCII ODKÁZALI ZÁPADU: Slováci a Rusi sú bratia naveky!
Извор: Правда