Најновије

МИЛИВОЈЕВИЋ О ОДЛАГАЊУ САМИТА У ПАРИЗУ: Ђурић је покушао да нађе "копчу" са Харадинајем

Дипломата Зоран Миливојевић каже да је одлагање самита у Паризу неуспех Европске уније.

Миливојевић каже да ЕУ сноси највећу одговорност за одлагања самита у Паризу (Фото: Јутјуб)

“ЕУ, какву сада имамо, није у стању да тај процес доведе до краја, логично је да ће се тражити већи ауторитет – Вашингтон, а ја бих рекао и Москва – рекао је Миливојевић.

 Недавни састанак Ђурића у Берлину види као покушај тражења “копче“ с Харадинајем, и простор за постизање резултата.

Са јучерашњих 99 данас смо стигли до 100 одсто – самита у Паризу, планираног за 1. јул, неће бити. На том састанку је требало да се састану највиши представници Београда и Приштине у присуству француског председника Емануела Макрона и немачке канцеларке Ангеле Меркел.

Миливојевић каже да у саопштењу стоји да се одлаже састанак и констатује – процес се не прекида.

“То није добра вест, зато што то значи да се питање дијалога одлаже, а нама је потребан дијалог“, наводи Миливојевић додајући да, чим тога нема, долази до ризика од нових тензија и ескалација.

“Било би добро да се дијалог настави, мада ја мислим да ће он да се настави на неком нижем нивоу, техничком”, додао је он.

Марко Ђурић се у среду у Берлину састао са Сељимом Сељимијем, шефом кабинета косовског премијера. 

“То нам говори да је то једна тајна дипломатија која нон-стоп функционише и видели сте да су ту били представници Харадинаја. Покушај да се са Харадинајем нађе копча, простор да се ипак постигне неки резултат, који би омогућио и наставак дијалога… Покушава се да се користи тај канал према кључном човеку у Приштини, а то је Харадинај“, каже Миливојевић.

“Треба респектовати ту тајну дипломатију, није неопходно да се увек за то зна, ако имамо резултата, али је важно да тај процес тече, да ми не останемо без шансе за дијалог, јер све друго је проблем”, истакао је он.

“Немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Емануел Макрон су иницирали причу са самитом у Паризу да доведу до наставка дијалога, и овај двојац врши кључне послове за рачун и у име ЕУ”, наводи Миливојевић.

Оцењује да је ово неуспех ЕУ и то неуспех у континуитету.

“Заборављамо пет година неуспешних преговора под Федериком Могерини, који су довели до ове ситуације… Ово је био покушај да се већим ауторитетом то превазиђе. Логично се поставља то – да ће се тражити већи ауторитет – Вашингтон, а ја бих рекао и Москва“.

Говорећи о улози Немачке око питања Косова и Метохија, он каже да у овом тренутку та улога не иде у прилог српских интереса и онога што Србија види као компромис. С друге стране, сматра да Американци имају флексибилнији став у самом долажењу до решења.

“Немци полазе од тога да је независност Косова завршена тема и да није могућ никакав компромис који би то довео у питање. Американци кажу – нема црвених линија, нека две стране виде шта ће, а ми ћемо после проценити да ли се то уклапа у концепт за који се ми залажемо, за стабилност у региону, да ли доводи у питање нека друга питања… Остављају отворена врата да две стране пронађу како они то кажу „креативно решење“. То је значајан маневарски простор, имајући у виду и да Србија сада има појачану позицију у томе што је подржавају Кина и Русија“, каже Миливојевић истичући да је њихова улога важна јер се ово питање статусно не може решити без СБ УН.

Сматра да би рад са Макроном и администрацијом Трампа могао да доведе да се померимо ка компромису, и као значајан догађај види долазак француског председника.

Говорећи о неком року за договор, каже да је након овог неуспеха извесно да у овом оквиру не можемо очекивати решење.

“Приштина није спремна да промени став, полази од гаранције да држава Косово постоји и све се око тога врти, Србија такође не може да одустане од своје позиције… Али оно што је проблем је питање ауторитета ЕУ. Оваква какву сад имамо, она није у стању да тај процес доведе до краја. Треба рачунати на већу динамику Америке. Трамп је ушао у председничку кампању, увек треба подсећати на његово писмо и поруке које смо чули… Истицати да је то важно питање и да Америка има интерес да се реши“, навео је Миливојевић.

“Не видим да ове године то питање може да се реши. Чинило се данима уназад да су упозоравања на могућност неодржавања самита, прво у Београду, па и у Приштини, део преговарачке тактике”, истиче Миливојевић.

“Србија напросто не може да одустане од захтева за укидањем такси, јер је сада то питање кредибилитета вођења  преговарачког процеса, са стране Србије… Србија је доста уступака учинила, а приштинска страна свој део обавеза из Бриселског споразума није урадила“, додаје он.

С друге стране, питање такси је за руководећу структуру у Приштини – бити или не бити. Миливојевић наводи да су приштинске власти своју политичку судбину везале за то питање и да морају да имају неки резултат.

“Уколико то није признање, то би требало у најмању руку да буде визна либерализација – нешто што би показало да је ова (приштинска) власт нешто учинила, нешто да имају као компензацију“.

Миливојевић истиче да се „преко ових такси, преко те тврде позиције (Приштине), покушава с тим да се докаже косовска државност и због тога не могу да иду испод тога“.

Оцењује да Меркел и Макрон су уложили свој политички капитал и да то јесте њихов неуспех, али и неуспех ЕУ, јер они нису иступали у своје име, већ у име ЕУ, после неуспеха Могерини.

“Неће се дозволити да овај процес престане, одложиће се и наставиће се напори да се ово приведе на терен који би омогућио наставак дијалога”, истакао је Миливојевић.

Оцењује да се ово питање мора решавати дискретније, јер се ту доста тога ломи – ломи се ауторитет ЕУ, али и питање Бриселског споразума. Ако ово не успе, каже, може се поставити питање да ли он и даље важи. Али, истиче да ЕУ неће дозволити да се све врати на почетак, додајући да ни Вашингтон, према његовом мишљењу, неће то дозволити.

“Србија нема интерес да пропадне Бриселски споразум јер је она некакве обавезе испунила и јер је то заживело – интеграција полиције, судства, избори… Има интерес да се он реализује, он је политички кредибилан и фигурира у преговарачком оквиру евроинтеграција. Овим неуспехом Србија ризикује и цео процес својих евроинтеграција”, закључио је Миливојевић.

Прочитајте ОВДЕ како је Харадинај ударио на Београд.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА