Наиме, према извештајима из Брисела председник Европског савета Доналд Туск одлучио је одложити самит.
Та одлука је донесена пола сата пре поноћи, а пред лидерима Европске уније сада предстоје билатерални састанци након којих ће се наставити самит на коме ће бити изабрани нови председници Европске комисије, Европског савета, Европског парламента те високи представник за спољну и безбедносну политику.
Иако су се у протеклим данима имена попут хрватског премијера Андреја Пленковића везивала за озбиљног претедента за функцију председника Европске комисије, у последњи час у Бриселу је име Франса Тимерманса искочило у први план, што је створило и поделе међу лидерима ЕУ.
Тимерманс је наводно требао бити изабран након разговора вођених између Француске, Шпаније, Холандије и Немачке на Самиту Г20 у Јапану. Али, према извештајима из Брисела, Тимерманс нема подршку Европске народне странке.
Лидери ЕПП-а су потврдили да не одустају од захтева да им, као највећој странци у Европском парламенту, припада место председника Европске комисије. Ирски премијер Лео Варадкар је отворено рекао да "унутар ЕПП-а постоји велики отпор договору постигнутом у Осаки".
Пол Зиемиак, главни секретар немачке Хришћанско - демократске уније (ЦДУ), странке коју је до децембра прошле године водила немачка канцеларка Ангела Меркел рекао је за АРД да је Манфред Вебер одређен за председника ЕК као водећи кандидат ЕППа.
- Има иза себе најјачи блок. И зато је одређен за председника Комисије. Све друго би било неразумно - рекао је Зиемиак.
Бугарски премијер Бојко Борисов је казао да је "много тога дошло из Осаке, али да нико тамо није имао право преговарати у име ЕПП-а коју год позицију та особа има".
Након више од три сата кашњења почетка, самит је на крају одложен.
Могу ли светске силе да сачувају нуклеарни споразум?! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Медији