У свом тексту за немачки "Ханделсблат", насловљеном "Нећемо дозволити да САД делују преко наших леђа", Мас одговара на потезе америчког председника Доналда Трампа да се повуче из Париског уговора о клими и нуклеарног споразума са Ираном из 2015. године.
Како наводи ДВ, "тако јасне речи у правцу Вашингтона до сада се нису чуле из Берлина", а иако је немачка канцеларка Ангела Меркел рекла да је Мас изнео лични став, таласи које је изазвао су велики.
У свом тексу, Мас износи обрисе концепта "Јуроп јунајтед", односно јаке и једниснтвене Европске уније која би била противтежа САД, наводи ДВ, додајући да он не предвиђа само "безбедносну и одбрамбену унију", већ и тесну сарадњу са "убеђеним мултилатералистима" попут Јапана, Канаде, Јужне Кореје, итд.
Јан Техау из немачког Маршаловог фонда сматра да је Масов предлог "апел да се коначно изведе велики европски концепт и да Европа постане битан играч".
Како би то могло да изгледа немачки министар је објаснио на примеру нуклеарног споразума са Ираном који је Трамп једнострано прекршио и увео оштре санкције Техерану, преноси ДВ.
Европа, пише Мас, мора да направи противтежу том америчком потезу колико год то тешко падало.
Стручњак странке Зелених за спољну политику Омид Нурипур оцењује да је Мас био преоштар у тону, али хвали део о Ирану: Ми морамо да деламо против америчке политике, да наиме покушамо да спасимо споразум како наш комшијски регион Блиског истока не би био нуклеаризован, каже овај посланик.
Мас наглашава да се САД и Европа годинама отуђују и да долази до смањења поклапања вредности и интереса који су две деценије одређивали међусобне односе.
Са тиме се Нурипур не слаже, тврдећи да је проблем у Трамповој администрацији, а да и даље постоји дубина партнерства ових друштава заснована на вредностима.
Он је такође подсетио колику подршку је у Европи уживао бивши председник САД Барак Обама.
Опозиција сумња да ће Мас моћи да оствари ишта од стратегије које је изнео у свом тексту.
Политичарка немачке Левице Хелин Еврим Зомер у разговору за ДВ поздравља захтев за јачом политичком независности од САД, али сматра да ће Меркел прикочити Маса.
Техау закључује да се може створити противтежа у добрим намерама.
"Али добре намере су једно, а огромна средства која САД улажу у војне буџете нешо сасвим друго", каже он за ДВ.
Техау додаје да већа независност од САД изискује и масовно повећање војних капацитета, политицко јачање евра и разрешење избегличке кризе.
ДВ оцењује да остаје да се види шта ће се на овом плану урадити, али да Мас није спреман да скрштених руку чека да Американци можда изаберу другог председника за две године.
Најмодернији руски бродови на путу ка Сирији, прошли Босфор, више ОВДЕ.
Извор: Танјуг