Први брод са С-400 кренуо је из руске балтичке луке Уст-Луга, а биће потребна још два. Oба ће кренути – један за другим, са минималном паузом – већ наредних дана.
Кина је свој први пук С-400 добила у пролеће прошле године. Брод из Уст-Луге кренуо је дан након што су руски и кинески стратешки авиони обавили прво заједничко патролирање.
Москва је у ту небеску патролу укључила два своја стратешка бомбардера Ту-95мс, а Пекинг – два својa „стратешка“ «Хун-6к». Заједно су летели изнад акваторија Јапанског и Источног Кинеског мора. Не повређујући ничији ваздушни простор.
Војни врх Русије је објавио да је то унапред планирани сегмент војне сарадње две земље и да није уперен ни против кога.
Упркос томе је Генералштаб у Сеулу оптужио Русију да један њен Ту-95МС два пута залазио у јужнокорејски ваздушни простор.
Москва је ту оптужбу одбацила и саопштила да су јужнокорејски ловци непрофесионално „пресецали курс“ руских авиона и тиме угрожавали њихову безбедност.
Руси и Кинези не крију да раде на подизању нивоа сарадње и координације дејстава својих оружаних снага и да желе да прошире могућности „извођења заједничких дејстава“.
Москва је посебно нагласила да је заједничко патролирање било „и у функцији јачања глобалне стратешке стабилности“.
Лет `патролџија` усмеравали су руски и кинески `летећи радари`.
Нервозно је одреаговао и Јапан, а са коментаром су се огласиле и САД.
За све три земље је обједињавање војних потенцијала Русије и Кине – кошмарни сан.
Московски војни експерт Василиј Кашин наглашава: „Русија и Кина не планирају да закључују војни пакт, али карактер њихових односа у целини одговара ономе што се обично догађа међу савезницима. Заједничко патролирање могло је да буде извиђачка мисија, али и увежбавање извођења могућих ракетних удара“.
Нећете веровати која земља има најјаче ваздухопловство у региону. Прочитајте ОВДЕ која.
Извор: fakti. org