Најновије

СУМЊАО ДА МУ ЈЕ НАТО ОТРОВАО СИНА? Момиру нудили милионе да изда Србију, а онда је Мило одрадио нешто крајње љигаво

Момир Булатовић (63), први демократски изабрани председник Црне Горе и бивши премијер СР Југославије који је прекјуче сахрањен на гробљу у родном селу Раће код Подгорице, провео је последње године живота жалећи за сином Бошком који је 2008. у 21. години живота умро од ретког облика леукемије.

Момир Булатовић (Фото: Јутјуб)

Булатовић је чак сумњао и да му је НАТО отровао сина и о томе је у поверењу више пута разговарао са блиским пријатељима.

Момир се, кажу сви који су га добро познавали, никада није помирио са смрћу сина, па не претерују они који кажу да је бившем црногорском лидеру срце препукло од туге.

Висока цена доследности

Чињеница да му се син напрасно разболео и у року од свега неколико месеци изгубио животну битку у Булатовићу је, преносе његови пријатељи, побудила сумњу да није реч само о болести.

- Момир је проучавао силну медицинску литературу, разговарао са стотину лекара у покушају да нађе одговор на питање како је могуће да је тако брзо остао без сина Бошка. Да ли му је неко нешто дојавио или је само слутио, тек блиским пријатељима је говорио да сумња да иза смрти његовог сина стоје западне службе. Озбиљно је сумњао да је Бошко заправо био отрован и да је то дело управо оних структура којима се замерио док је био на власти... - преноси саговорник и додаје да Булатовић о томе никада није желео јавно да говори.

Познати новинар и главни уредник ТВ Хепи Миломир Марић, који је био близак пријатељ са Булатовићем, каже да је он платио високу цену непристајања да буде амерички полтрон на Балкану.

- Њему је у Вашингтону 1996. године понуђено да изда Слободана Милошевића и Србију. Понуђена му је свесрдна помоћ и подршка САД и њихових мултинационалних компанија. Нудили су му и помоћ и логистичку подршку за шверц цигарета и нафте. Он је ту понуду одбио. Онда је у Вашингтон отишао Мило Ђукановић. Све остало знамо... - каже Марић, који се присећа да почетком деведесетих Слободан Милошевић није имао превише поверења у Булатовића и да је тада Мило, веровали или не, у његовим очима био већи Србин од Момира:

- Уочи Хашке конференције 1991, на којој се одлучивало о судбини Југославије, Момир је обавестио Слобу да ће и Црна Гора, као и остале републике СФРЈ, прогласити независност и да је то одлука Скупштине Црне Горе. Када је дошао дан одласка у Хаг на конференцију, Булатовић је требало да путује са Милошевићем истим авионом. Међутим, када је дошао на војни аеродром у Батајници, речено му је да је Милошевић већ отпутовао. Некако се Булатовић ипак укрцао у неки авион за који му је речено да лети у Хаг, али када је летелица почела да слеће, Булатовић је схватио да није у Хагу, већ у Прагу. Питао је пилота шта се дешава, а овај му је одговорио да ваљда зна шта ради. На Булатовићево инсистирање, авион је ипак одлетео за Хаг - препричава Марић. 

Слоба га сумњичио

Он наводи да је Момир касније сазнао да је то био Слобин план и да је предвиђао да тај авион намерно мало кружи и слети на неколико аеродрома у Европи како би Булатовић закаснио на Хашку конференцију.

- Булатовић је ипак стигао на време, а Слоба му је у тоалету, када су остали сами, рекао да је издајник. Огроман је притисак био на Булатовића у то време. На првим вишестраначким изборима, противкандидат Булатовићу био је Бранко Костић, кога је Београд свесрдно подржавао. Момир је ипак победио. Непосредно после тога су почели покушаји да се Булатовић придобије против Слобе. Главну улогу у 'обради' Булатовића имао је Ђани Демикелис, али и други западни политичари. Када му је на крају у Вашингтону директно понуђено да изда Милошевића и Србију, Булатовић је то одбио и одмах све пријавио председнику Србије - присећа се Марић.

Кад је био без пара,продавао је ракију

Новинар Миломир Марић присећа се и да је у једном тренутку, када није имао пара, Момир Булатовић радио као продавац црногорске лозове ракије "круна".

- Он је у ствари за компанију која производи ову ракију био нешто попут дистрибутера. То само показује о каквом човеку је реч. Могао је да буде све и свја, али је то одбио и наставио да живи поштено - примећује Марић.

Мило послао циничан телеграм 

Председник Црне Горе Мило Ђукановић упутио је телеграм саучешћа породици Булатовић у којем каже да, без обзира на каснији развој политичких процеса, 'с пијететом чува успомену на дане њихове сарадње'.

"Са жаљењем сам примио вест о изненадној смрти супруга, родитеља и брата Момира Булатовића, првог непосредно изабраног председника Црне Горе. Без обзира на каснији развој политичких процеса, ја с пијететом чувам успомену на те дане наше сарадње. Као што ценим што смо обојица имали снаге да се уздигнемо изнад политичких размирица у каснијим животно важним ситуацијама", навео је Ђукановић, уз молбу породици да прими изразе његовог искреног саучешћа.

Држава Црна Гора, међутим, није организовала никакву комеморацију за свог првог председника, нити се на достојанствен начин опростила од њега.

Амфилохије: Сачувао је образ и душу, није подлегао властољубљу

Момир Булатовић сахрањен је прекјуче по подне у свом родном селу Раће у присуству више хиљада људи. Опело Булатовићу служио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије, а последњу пошту одали су му, између осталих, и министар одбране Србије Александар Вулин, делегација СПС предвођена бившим српским премијером Николом Шаиновићем, Булатовићев дугогодишњи сарадник и саборац Предраг Булатовић и многи други.

- Испраћамо једну од најугледнијих личности Црне Горе, која је била на њеном челу у пресудним временима. Није било лагано носити тај крст који је он понео на својим плећима. Булатовић није подлегао искушењима којима сви подлежемо, а то су властољубље и славољубље. Момир је сачувао свој образ. У најтежем тренутку није изгубио своју душу и то је од огромног значаја не само за њега него и за Црну Гору - поручио је владика Амфилохије.

Министар Александар Вулин, који је у име Владе Србије и председника Александра Вучића на Булатовићев одар положио два венца нагласио је да је Булатовић својим животом заслужио захвално сећање.

- Када је почео грађански рат у бившој Југославији, Булатовић није оклевао да стане уз свој народ. Када је почела агресија на СР Југославију, није тражио оправдања да се склони, већ је опет био уз свој народ. И када су разбијали браћу, опет је био уз свој народ. А Србија памти добро, памти зло и сваком враћа по заслузи - констатовао је Вулин.

Због извршитеља претио да ће се спалити бензином! Полиција терала породицу на улицу. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Информер

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА