Најновије

ИМПЕРИЈА СЕ ДРМА: За САД руско-кинеска опклада на злато опаснија је од нуклеарних пројектила

На самиту Г20 у Осаки, Русија и Кина су се договориле да ће тренутних 10 одсто наплата у билатералној трговини у националним валутама подићи на 50 одсто. Само два дана после руски извозник оружја Рособоронекспорт је саопштио да више не прима америчке доларе и да неће користити глобални систем наплате SWIFT.

Путин и Ђинпинг (Фото: kremlin.ru)

Уз ове две вести имамо и улазак Ирана у подручје слободне трговине са Евроазијском економском унијом, за сада привремено на две године, док се не формализује статус Исламске Републике у ЕЕУ као пуноправне чланице, ако остале земље ратификују овај документ. Русија је сагласна са овим сценариом.

Како Москва планира да послује у свету глобалних финансија, ако се сваким даном  све више удаљава од структура које зависе од америчког долара? Једноставно, тежи стварању трговинског система темељеног на злату, наводи се у више чланака који прате масовно гомилање златних резерви Русије, али и Кине и других земаља које су кренуле истим путем.

Ако ништа друго, тачно је рећи да дефинитивно чујемо кораке и посматрамо процес “дедоларизације” у трговини између највеће светске нације и њеног, по територији и војној моћи, највећег савезника.

До сада никада није било ничега озбиљног што је могло да изазове глобалну надмоћ долара, посебно не у глобалној трговини. Та чињеница је уливала самопоуздање америчкој елити да санкцијама могу да сломе било коју нацију на свету.

Али сада гледамо како Русија и Кина успостављају систем трговања који се заправо темељи на злату, иако се декларативно наговештава трговина у „националним валутама“.

За САД је руска опклада на злато опаснија од нуклеарних пројектила.  Руски “златни стандард”, када национална валута буде подржана драгоценим металима, се може показати много атрактивнијим од долара који није осигуран ничим, каже амерички економист Бајрон Кинг у колумни у Daily Reckoning. 

Истакао је како амерички политичари превише пажње посвећује руском оружју и нуклеарном потенцијалу, али би пажњу требало да усмере на руске залихе племенитих метала.

“Верујем да најмоћније оружје Русије није нуклеарна бојева глава, каква год она била, већ злато. Најбрже развијајуће “оружје” у руском, геополитичком арсеналу јесу резерве племенитих метала и национална валута Руске Федерације“, пише Кинг.

Стручњак је скренуо пажњу на чињеницу да је руско руководство успело да преживи све кризе, почевши од 1991. године и да поправи ситуацију у земљи. А једно од најзначајнијих постигнућа је стабилизација курса рубље, која је данас, према америчком стручњаку, једна од најцењенијих валута на свету.

Економиста је приметио да је Русија у протекле три године увелико повећала своје златне резерве. Штавише, злато ископано у Русији не напушта земљу. Према Кингу, Русија намерно претвара рубље у злато.

Стручњак верује да се резерве Русије и Кине могу комбиновати, а онда ће две земље бити у стању да створе јединствену валуту потпомогнуту златом, која ће озбиљно конкурисати долару.

“Руско руководство није заинтересовано за нуклеарни рат, али Америци може узроковати знатне проблеме у финансијском сектору”, закључио је амерички економиста.

Није једини који је много пажње посветио руском процесу дедоларизације и куповини злата и који верује да је доларски систем ствар прошлости. Све више стручњака верује да је монетарни финансијски систем који је донедавно владао у свету исцрпео све своје могућности.

Његова суштина лежи у чињеници да је долар осигуран америчким дугом и да све остале валуте имају залихе долара, односно америчких вредносних папира. Русија се тих обвезница решила. Многе земље такође смањују удео „долара“ у својим резервама, а на другој страни повећавају количине злата.

Све до недавно је и Међународни монетарни фонд следио тај поредак. Али, амерички дуг се показао превише непоузданим за међународну резервну валуту. Будимо искрени, само су лудаци деценијама веровали у поштену реч англоамеричке финансијске елите. Неко ће рећи „како је ту и Кина“. Тачно, Кина држи преко 1100 милијарди америчког дуга, али се њим може служити као оружјем моћнијим од свега чиме располаже Пентагон. Осим тога, Пекинг има злато, финансијске институције и инструменте на које САД никако не може утицати.

Дакле, због непоузданости безвредних папирнатих резерви у облику дуга, читав свет већ годинама тражи алтернативу, а нешто попут руског” златног стандарда”може бити много привлачније од долара који није ничим осигуран.

Стога, амерички економисти и изражавају забринутост. Нова резервна валута, која има поузданију подршку, могла би побољшати глобалну економију.

Русија ничим не скрива своје незадовољство америчком политиком, доларом, а тиме и америчком монетарном хегемонијом у свету.

Русија је под америчким и западним економским санкцијама од 2014. године. У међувремену су пале и цене нафте. Укупни ефекат ових појава је за руску економију био скуп.

Ипак, Русија је устрајала пред свим врстама спољних, економских препрека. Руски став је био непопустљив, а како је време пролазило, долар се нашао у невољи. Разлози су бројни. Од све присутнијег тренда размене у националним валутама међу великим економијама, до трговинског рата и санкција које САД намећу готово читавом свету, јер оне директне Ирану, на пример, посредно погађају и велике европске компаније. То је само један пример притиска на „непријатеље“ и „савезнике“ истовремено.

Заиста, руска стратешка намера је јасна. Москва жели да избегне ограничења и политичке ризике света деноминованог у доларима. Заправо, руски лидери формирају нови валутни аранжман који ће им омогућити да управо то и учине.

Тај нови феномен се назива и руском валутом “пожара”. Он је букнуо, лагано се шири, а паметни улагачи од тога могу профитирати.

Али прво морате разумети руски поглед на долар. На највишим нивоима руске управе функционери су дубоко забринути због онога што сматрају америчким политичким уплитањем и злонамерним притиском на темељу долара. Западне економске санкције су део тога. Амерички и западни „партнери“ су блокирали све начине трговања робом и услугама с Русијом и проширили блокаду и на многе руске извозне секторе.

Осим тога, Русија се суочава са ограничењима преноса средстава путем међународног система SWIFT. 

Али, може се рећи да руски политичари гаје дубоко неповерење и огорчење према томе како су САД, по њиховом мишљењу, злоупотребиле статус долара као доминантне, међународне, резервне валуте.

Још 2011. године је на великој конференцији у Русији Владимир Путин рекао: “САД живе изван граница својих могућности и пребацују део терета својих проблема на светску економију. Они живе као паразити од глобалне економије и њиховог монопола са доларом.”

Не изненађује што се Русија од 2011. бори против хегемоније долара. Између осталог, Русија је накупила и велику количину злата. У протеклих шест година је више него удвостручила своје званичне, јавно признате, државне златне резерве.

Русија је вести о том нагомилавању злата објавила читавом свету, што значи да руски политичари желе да људи знају за златне залихе.

На пример, према недавном чланку у Спутњику, руска монетарна политика је Централну банку упутила да гомила злато као да га сутра неће бити.

Многи Руси те златне полуге сматрају “стратешким резервама” за земљу. То је зато што је руска култура прожета дубоко укорењеним војним гледиштем, насталим током више векова ратовања између те нације и њених спољних непријатеља и освајача.

Дакле, Руси физичко злато виде као критичну тачку, коју треба чувати и користити само у случају нужде.

Дмитри Тулин, менаџер за злато Централне банке, рекао је како “цена злата може и осцилирати, али ће увек бити 100 одсто гаранција од правних и политичких ризика”.

Другим речима, Русија држање злата види као део свог националног, одбрамбеног система, јер злато делује на ублажавање “политичких ризика”.

У међувремену је руски мислилац Валентин Катасонов говорио о државном злату. Катанасов је виши професор на Московском државном институту за међународне односе и тврди како Централна банка Русије “чини праву ствар“. Без обзира на цену племенитог метала, улагачи који траже дугорочне резултате улажу у злато.

Раније је у невероватном, али не и неочекиваном саопштењу, први заменик гувернерке Централне банке Русије, Сергеј Швецов, најавио да земље БРИКС-а раде на стварању јединственог система трговине у злату. Да ли се нешто променило доласком Болсонара на место председника Бразила, видећемо. За сада не показује никакве знакове намере уништења овог формата.

У бити, овај нови систем трговине златом ће постати паралелни, глобални монетарни систем, конкуренција садашњем режиму темељеном на долару.

„Нови златни систем функционисао би и унутар БРИКС-а и на билатералном нивоу“ рекао је тада Швецов.

“Традиционални систем трговине са седиштем у Лондону и делимично у швајцарским градовима постаје све мање релевантан откад се појављују нова трговачка чворишта, пре свега у Индији, Кини и Јужној Африци”, казао је.

Овај нови златни систем би за БРИКС био врло профитабилан. БРИКС представља готово три милијарде људи и око 20 одсто глобалног БДП-а. Идеја је тренутно врло жива, јер су Русија и Кина два највећа светска произвођача злата, а Јужна Африка је високо на лествици. У међувремену, Бразил је рударска нација и богат је другим основним ресурсима попут нафте, док Индија има древни културни афинитет за племенити жути метал.

Јасно је да, с Русијом на челу, земље које желе да се прикључе овом систему планирају и време када ће долар изгубити моћ и утицај. Успостављају паралелни валутни систем, или валуту “противпожарног излаза”, да тако кажемо.

С обзиром на то да су чланови групе БРИКС или велики произвођачи или потрошачи злата, или обоје, више је него вероватно да ће се надолазећи систем трговине златом темељити на физичком металу. Ако Бразила и не буде у овој констелацији, остаје језгро РИК, који чине Русија, Кина и Индија.

У пракси то значи да ће се систем темељити на преносу количина физичког злата или да ће бити строго надзиран рачуноводствени систем који прати златне власничке интересе.

Важно је усресредити се на то како ће нови систем злата почивати на стварном металу, за разлику од тренутне ситуације са трговином злата у Лондону и на Цомеxу. Уз потоње, откуп злата се готово у целости темељи на куповини и продаји великих количина синтетичких деривата у злату. Они су потпуно одвојени од физичког тржишта злата. Другим речима, велики део такозване “трговине златом” тренутно је само електронска игра бројева.

Гледајући у будућност, очекује се да ће нови “противпожарни” валутни систем готово сигурно повећати цене злата чиром света, што ће довести до много већих цена племенитог жутог метала.

Дакле, за вашу заштиту и за очување свог богатства током времена, морате поседовати злато и то на различите начине.

Прво, свакако бисте требали да поседујете одређену количину физичког метала, а не “златни сертификат” као гарант. Најбоље је да физичко злато чини најмање 5-10 одсто вашег портфеља, или више, ако желите мирно да спавате.

Друго, постоји неколико изврсних облика инвестиција у злато које препоручује Голд Спекулатор.

Наиме, бројне залихе рудника злата могу драматично надмашити физичко злато. Ући у посед овим залихама је најлакши пут до златног богатства, када цена злата заиста скочи. Ми смо на почетку новог тржишта злата и „златног стандарда“, што значи да је сада право време за придружити се групи земаља које не верују у амерички дуг.

Скептици ће рећи да је цена злата пала у односу на 2011. или 2013. годину, али од тада тржиште злата не показује знакове нестабилности.

Трговински режим који се темељи на злату ће се проширити са садашњег билатералног руско-кинеског система даље према стварању нове глобално прихваћене валуте која има педигре стар 5000 година.

Ако ова нова идеја успе чак и на скромном нивоу, можемо очекивати да ће се, не само злато, него и глобалне цене нафте одмаћи од трговине чистом игром која се темељи на доларима.

Ако довољно других земаља усвоји идеју о злату Русије и Кине, а све иде у том смеру, неке јер су присиљене, а неке из предострожности, очекујте да ће се долар вратити на регионалну валуту коју ће САД користити у трговини са западним земљама, углавном типа Г7.

Пре или касније ће се све више земаља удаљавати од омче долара и придружити свету злата. У том случају ће цене злата порасти, а деонице добро вођених компанија за рударење злата ће експлодирати.

Која би била добра вест за америчку економију, тешко је рећи. Трговински ратови то сигурно нису, као ни реформа председника Трампа о закону „ОбамаЦаре“. Порезна реформа је такође проблем, а студентски и аутомобилски кредити су нерешив проблем. У најбољем случају, плате ће и даље стагнирати. САД су још увек у економији у којој већина “новог” новца, тајанствених долара које је из етера створио ФЕД, брзо прелази у руке врло малог броја одабраних људи.

Уз горе наведено, сведочимо великим променама у свету у ком пуно мање пажње треба обраћати на најновија чуда модерног наоружања. Пут глобалних промена иде у сасвим другом правцу.

Кључни генерал америчке морнарице открио како би се САД и НАТО бранили од руског нуклеарног удара! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: logicno.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА