“Више је него јасно да немају интереса да помогну Србији и њеним суседима да нађу мирно решење за изазове. Русија ће учинити све да спречи интегрисање Србије и запада – упркос жељи милиона грађана Србије”, рекао је Хоџис.
Десет руских оклопних возила која су, према тврдњама председника Србије Александра Вучића донирана војсци Србије, представљена су у понедељак у граду Нишу, на југу Србије. Њиховом транспорт реком Дунав првобитно се испречила Румунија, чланица Европске уније и НАТО-а, због санкција ЕУ уведеним Русији због анексије Крима.
Напослетку, руска возила су до Србије ипак стигла преко Мађарске чије су власти одобрење за то објасниле тврдњом да су транспортована цивилним, а не војним авионом.
Aдминистрација Европске комисије je рекла да не коментарише појединачне случајеве – истакавши међутим да је примена рестриктивних мера Европске уније одговорност њених чланица.
“Надам се да ће Мађарска, значајан члан НАТО-а и Европске уније, организација заснованих на идеалима либералне демократије од којих је остварила доста користи, помоћи да се Русија приволи у испуњавању обавеза које треба да испуни сваки одговорни члан мешународне заједнице”, каже Хоџис.
“Русија константно крши међународно право у црноморском региону. Мађарска може бити снажан заговорник мира уколико одбаци напоре Руске федерације да између нас уметне клин”, указује Френклин Хоџис.
Претходно је из НАТО стигао одговор да Алијанса у потпуности уважава суверено право свих држава, укључујући и Србију, да бирају са ким ће склапати политичке и споразуме из сфере безбедности.
Србија је 2014, пре пет година, отпочела преговарачки процес о чланству у Европској унији. Истовремено, одржава блиске односе са Русом федерацијом – држава која руководству Србије пружа подршку у вези са спољнополитичким питањима чије се решавање коси са сугестијама западноевропских партнери Србије. Попут спора Београда и Приштине, о чему две стране воде преговоре уз посредство Европске уније, који су у запећку од новембра 2018.
Прочитајте ОВДЕ први интервју новог руског амбасадора у Србији.
Извор: Глас Америке