Најновије

РАТНЕ ИГРЕ ОКО НАФТЕ: Закувава се између САД и Ирана након напада на рафинерију

Амерички председник Доналд Трамп поручио је прекјуче, два дана пошто је нападом на највећу рафинерију на свету преполовљена производња саудијске државне компаније "Арамко" и уздрмано светско тржиште нафте, да су САД "спремне као запета пушка" да делују ако Ријад именује кривца, не помињући Иран.

Илустрација (Фото: pixabay/ Правда)

- Нападнуто је снабдевање нафтом из Саудијске Арабије. Постоји основа да верујемо да знамо ко је кривац, ми смо спремни као запета пушка и све зависи од потврде - написао је Трамп на Твитеру и додао да од одговора Саудијске Арабије зависи то шта ће Вашингтон даље да учини.

Одговорност за напад на саудијска постројења Абкаик и Кураис у суботу су преузеле побуњеничке снаге Хута из Јемена, које Иран подржава, али је државни секретар САД Мајк Помпео одмах директно оптужио Техеран и казао да се ирански председник Хасан Рохани и министар спољних послова Мухамед Џавад Зариф "претварају да су укључени у дипломатију".

Генерал Амир Али Хаџизадех, командант иранске револуционарне гарде, изјавио је потом да је Иран увек био спреман за "рат у пуном обиму" и упозорио да су америчке базе и носачи авиона у домету иранских ракета. САД су у међувремену објавиле сателитске снимке, као и тврдње обавештајаца да је Иран кривац за нападе на саудијска нафтна постројења.

Медији су пренели изјаве неименованих америчких званичника да су напади дошли са западне или северозападне стране, што је територија коју не контролишу Хути у Јемену, да је напад изведен дроновима и крстарећим ракетама и да нису све ракете погодиле мете, као и да је Трамп потпуно свестан да је Иран одговоран за нападе.

Јеменски побуњеници Хути поново су јуче упозорили саудијску компанију "Арамко" да је и даље мета, наводећи да постројење Абкаик, које је претрпело велику штету у нападу дроновима, може у сваком тренутку поново да буде нападнуто. Хути су упозорили странце да напусте тај део Саудијске Арабије.

Суботњи напад умањио је за пет одсто укупну светску производњу нафте и изазвао скок цена тог енергента за десет одсто, највећи од 1991. године. Цене сирове нафте су се потом стабилизовале, а трговци анализирају могуће дугорочне импликације.

Трамп је одобрио коришћење америчких залиха нафте за хитне случајеве како би се осигурале стабилне количине након напада, а Јужна Кореја је такође саопштила да ће разматрати пуштање у промет нафте из својих стратешких резерви ако се околности погоршају.

Руски министар енергетике Александар Новак не искључује могућност ревизије параметара споразума постигнутог између савеза познатог као ОПЕК+ због напада, али је напоменуо да за сада у глобалним резервама има довољно нафте која на тржишту може да покрије мањак производње из Саудијске Арабије.

У причу се укључио и Ирак, чији је премијер Адел Абдул Махди примио телефонски позив шефа Стејт департмента Помпеа, али Махдијев кабинет није прецизирао о чему се разговарало. Ирачке власти су у недељу негирале да је територија те земље коришћена за извођење напада на нафтне објекте у Саудијској Арабији.

Иран запленио још један брод

Иранска револуционарна гарда запленила је јуче брод који је шверцовао дизел-гориво и на којем је било 11 чланова посаде. Заплењени род припада Уједињеним Арапским Емиратима, а акција елитних иранских снага изведена је недалеко од острва Велики Тунб у Персијском заливу. Иран је летос запленио шведски танкер који је пловио под британском заставом као одговор на заплену иранског танкера код Гибралтара коју је извела Британија.

Кина и Британија: Утврдити све чињенице о нападу

Велика Британија и Кина саопштиле су јуче да је потребно утврдити све чињенице пре него што се било ко окриви за напад на саудијско нафтно постројење. Министарство спољних послова Кине поручило је да је неодговорно кривити било кога за напад без убедљивих доказа и да се Пекинг нада да ће све укључене стране остати уздржане. Лондон наводи да је напад на саудијско постројење озбиљан и нечувен чин, али да је потребно утврдити све чињенице пре него што међународна заједница одговори. "Напад је безобзирно кршење међународног права", рекао је британски министар спољних послова Британије Доминк Раб, истичући да Велика Британија стоји чврсто иза Саудијске Арабије.

Када се огласи аларм, Руси ће морати да почну нуклеарни рат! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Српски Телеграф

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА