Најновије

ПРИШТИНСКА МРТВАЧНИЦА КРИЛА КОСТИ 350 ЉУДИ: Више од 500 Срба нестало на Косову! Њихова судбина и даље непозната!

Од 1.653 лица која су нестала на Косову и Метохији, 570 су неалбанци, од којих је убедљиво највише Срба, показују подаци Међународног комитета Црвеног крста. У мртвачници у Приштини налазе се кости 350 људи чији се идентитет може утврдити само ДНК анализом.

Приштина (Фото: Јутјуб)

Многе породице несталих Срба на КиМ већ деценијама чекају на истину и правду, а трачак наде или утехе добили су у уторак када су неке од њих у просторијама удружења породица киднапованих и убијених на КиМ посетили председник Александар Вучић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић и обећали помоћ у оквиру својих надлежности. Да је веома тешко доћи до истине и правде у вези са несталим лицима на Косову и Метохији, показују како бројке међународних организација тако и искуства Комисије за нестала лица чији је председник Вељко Одаловић.

- Од 570 неалбанаца који се и даље воде као нестали на Косову и Метохију, убедљива већина су српске националности, а остало чине Роми, Турци... Према подацима Међународног комитета Црвеног крста на Косову и Метохији, било је више од 5.800 несталих лица и то, углавном, након 10. јуна 1999. године и повлачења војске СР Југославије са КиМ после НАТО бомбардовања. Комисија је успела до сада да реши више од 4.000 случајева. Многе од њих смо решили административним путем. Наша радна група успела је да директно пронађе 386 несталих Срба на Косову и Метохији - истиче Одаловић за "Блиц".

Како каже, најтеже је доћи до информација јер Приштина не жели да сарађује.

- Ми проблеме несталих не решавамо по националности већ по абецедном реду. Предали смо Приштини чак 2.000 докумената и извештаја о потенцијалним локацијама несталих, али са друге стране нисмо добили ништа. Нама би у прикупљању информација о убијенима и несталима много значила архива ОВК-а, али, нажалост, и даље нам је недоступна. У мртвачници у Приштини налази се више од 350 тела или делова тела чији се идентитет може утврдити само ДНК анализом - наглашава Одаловић.

Највише убијених Срба пронађено је у метохијској области.

- Нашли смо 26 лешева у јами код села Клина. Реч је о српским цивилима који су били заробљени у илегалним затворима. Такође, више од десет тела откривено је код Малишева, у близини Призрена, и у контејнеру код Гњилана а из Радоњичког језера извађено је 40 српских лешева - подвлачи Одаловић.

Циљ комисије је и да разреши случај "Жута кућа" за који је недавно процурила преписка Унмика у којој један од сведока трговине органима на Косову и Метохији до детаља испричао како је возач камиона превозио заробљене Србе са Косова у Албанију.

- Реч је о заробљеницима који су били у илегалним затворима на Косову. А након одласка наше војске са Косова пребацивани су у Албанију. И за то постоје изјаве возача тог камиона. Нама је веома битна подршка међународне организације како бисмо имали приступ архивама. Рецимо, са Сержом Брамерцом имали смо конструктиван договор - апострофира Одаловић.

Како каже, не постоји спремност Приштине да искрено учествује у проналажењу несталих лица.

- Чим добијемо захтеве Приштине да истражимо локације за које се сумња да су масовна гробница, ми то и учинимо. Тако смо недавно испитали локацију код Рашке или Медвеђе јер не желимо да Приштина то политички злоупотребљава. С друге стране, раније је било много лакше да отворимо локације на Косову јер је Еулекс имао већа овлашћења, док сада свака претрага мора да се уради по налогу тужиоца. А када се има у виду да су на власти и неки припадници ОВК-а, онда је јасно због чега нису спремни да сарађују. Свако нађено тело је нови доказ о злочинима ОВК-а - каже Одаловић. 

Породице жртава: Најтеже је јужно од Ибра

Да је Србима у енклавама јужно од Ибра потребна помоћ државе, најбоље зна Александра Дакић Јововић, сестра убијеног дечака Пантелије Дакића (12) у Бистрици код Гораждевца 2003. године. Она се удала за Томислава, брата Ивана Јововића који је убијен са Пантелијом.   

- Моји родитељи су остали да живе у Гораждевцу. Мајка ради у основној школи, док отац добија минималац од "Трепче". Никада ништа не траже. Тако је недавно држава помогла обнову кућа неколицини комшија, док нашу кућу нико није ни погледао. То је оно што боли - истиче Александра.

Најаву да ће држава помоћи подржава Драган Спасојевић (46) чији је отац Боривоје (63) убијен у Косовској Митровици у погрому 17. марта 2004:

- Мени не треба ништа више, осим моралне сатисфакције. Материјална помоћ је потребнија Србима јужно од Ибра.

Вучић: Спремни смо да помогнемо

Председник Србије Александар Вучић истакао је приликом посете Удружењу породица киднапованих и убијених на КиМ да је спреман да разговара о томе какве законе би требало донети како би држава помогла овим породицама.

- Да не буде скривалица иза патриотизма, кад год разговарамо о било којем од тих питања, увек је кључна ствар колико новца треба да издвоји држава. Спремни смо да разговарамо и помогнемо, мора да буде све постављено на рационалним основама, на озбиљан начин - рекао је Вучић.

Који је то важан државни посао коштао грађане 11.000 евра? Више о томе ОВДЕ.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА