Кацин је на Бледу, где учествује на Бледском стратешком форуму, рекао да по питању даљег ширења ЕУ, најпре треба видети нови састав Европске комисије, затим ко ће бити председник Европског савета, и када све инстутуције бити ту, онда ће земље "тројке" и институције заједно договорити шта се може направити да би се остварили ефекти у корист Западног Балкана и појединих држава региона.
Истиче и да је у стратешком интересу Хрватске, која преузима председавање ЕУ следеће године, да њени суседи напредују према Унији, да се економски опорављају, да се инвестира у саобраћајну, енергтеску и другу инфрастриктуру.
И пре свега, истиче, да се ради на међусобном јачању поверења, јер је то оно што у овом моменту недостаје.
- На кратак рок, мислим да је Хрватска изузетно заинтересована да у време свог председавања направи пробој што се тице несталих особа. То је ствар која је предуслов да дође до помирења између држава које су ратовале у прошлости - рекао је Кацин, садашњи шеф Мисије Словеније при НАТО.
Он каже и да се нада да ће нова Европска комисија бити снажнија него досадашња.
За будућу председницу Комисије, Урсулу фон дер Лајен, каже да је била веома активна унутар НАТО, где је остварила велики кредибиитет и да је веома оперативна.
Треба видети, истиче Кацин, и како ће се расподелити надлежности међу појединим органима и да ли ће неке ствари и даље остати у надлежности Европске службе за спољне послове или ће то преузети председница Комисије у свој портфолио, а онда би и на Западном Балкану имала неке додатне механизме које може брже да активира и уоптреби да би дошло до пробоја и напретка.
На питање да ли ће Фон дер Лајен имати подршку Европског парламента, Кацин каже да она ту подршку има, јер су они који су гласали против ње, пре свега поједине социјалдемократе у Немацкцој и другим земљама, били негативно награђени за тај проспуст.
Они сада имају шансу да, на почетку мандата Фон дер Лајен, остваре бољу „хемију“, односно бољу сарадњу са њом и подрже њене напоре.
Кацин сматра да је Србија, у претходном периоду, могла знатно више и брже да напредује на ЕУ путу.
Србија се, по његовом мишљењу, и даље бави “вечитим темама” и темама из прошлости, наводи Кацин.
У том контексту истиче да га је изненадило што се Србија “на неки начин јавно“, повезује са Евроазијском унијом, док све остале земље у Европи желе да буду део Запада.
На констатацију да Србија, као и друге земље кандидати, има обавезу да све билатералне споразуме, попут оног са Ервоазијском унијом раскине по учлањењу у ЕУ, а чланство је далеко, како сада ствари стоје, те на опаску да Немачка има одличну сарадњу са Русијом, Кацин каже да је Русија једно, а Евроазијска унија нешто друго.
- Морате одлучити где желите и шта желите - каже Кацин.
Економија, додаје, има свој ритам и приоритете, али су, ипак, потребне реформе које омогућавају повећање извоза, а који даље води ка већем расту, новом запошљавању и, на крају, спречава одлазак младих људи на Запад.
- Нико не иде у Азију, нико не иде у Русију. Сви желе на Запад. Мислим да су главни партнери тамо. Треба слушаити младе, они имају своје приоритете и свој компас - каже Кацин.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, који је стао када је Приштина увела таксе на српску робу, Кацин је рекао да је свакако могуће наставити дијалог и да они који су заинтересовани за дијалог увек нађу паралелне канале комуникације.
- То би требало наћи и активирати. Иначе, ако су обе стране укопане, губи се време. Треба наћи механизам, да се направи пробој, да се поново крене у дијалог и да се оствари договорено - казао је он.
На констатацију да Приштина није спровела у дело формирање Заједнице српских општина, која је била кључни елемент Бриселског споразума, Кацин је рекао да он није био известилац за Косово нити за Приштину и да не жели да одговара на питања која се тичу Приштине.
- Словенија има јасан став да дијалог треба наставити и обе стране морају наћи механизме за то - рекао је Кацин.
Kоји је главни адут и полазна тачка Србије у преговорима о Косову сазнајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг