Најновије

ОРБАН: Бајденова администрација треба да укине војну помоћ Украјини, а ЕУ да преиспита санкције РФ

Високи енергетски трошкови стављају европске компаније у неповољан положај у поређењу са конкуренцијом.

Одлазећа администрација Џозефа Бајдена мора да обустави војну подршку Украјини у преосталим данима мандата пре него што новоизабрани амерички председник Доналд Трамп преузме дужност, изјавио је мађарски премијер Виктор Орбан у интервјуу за радио "Кошут".

Он је напоменуо да се у САД наставља дебата о будућој политици у вези са сукобом у Украјини.

"Није моје да их оцењујем, али постоји таква необичност у њиховом уставном систему - председник је изабран у новембру, али ће ступити на дужност тек 20. јануара. Шта се дешава између ова два датума обично никога не брине", рекао је Орбан и додао:

"Али америчка администрација, која је сада на власти, припада партији рата, а победник избора (Доналд Трамп) припада партији мира и ту се постављају питања".

Према његовом мишљењу, било би поштено и праведно да одлазећа Бајденова администрација прекине војну подршку Украјини током транзиционог периода.

"Они више не смеју да интензивирају своје војне активности нити да им показују приврженост. Уместо тога, новом мирољубивом председнику треба да дају прилику да што мирније спроводи свој програм", поручио је мађарски премијер.

Орбан је изразио став и да Европска унија мора да преиспита санкције Русији, јер оне доприносе одржавању високих цена енергената, што негативно утиче на конкурентност европске економије.

Мађарски премијер је нагласио и да високи енергетски трошкови стављају европске компаније у неповољан положај у поређењу са конкуренцијом, посебно са америчким фирмама које плаћају значајно ниже цене за енергенте.

Према његовим речима, америчке компаније плаћају само четвртину износа који европске фирме издвајају за гас и струју, што ствара озбиљан конкурентски проблем за ЕУ, преноси Ројтерс.

Он је додао да Мађарска, која зависи од руских извора енергије, не може да реши ову ситуацију без промена у санкционој политици ЕУ.

Од почетка сукоба у Украјини 2022. године, Орбан је постао један од најгласнијих критичара санкција према Русији, као и војне и финансијске подршке коју ЕУ пружа Украјини.

Док су западноевропске земље напорно радиле на смањењу зависности од руске енергије, Мађарска и даље добија између 80 и 85 одсто природног гаса и 80 одсто нафте из Русије.

МИНИСТАР ОДБРАНЕ ПОЉСКЕ: Зеленски поставља неприхватљиве захтеве, Пољска неће прећи своје границе помоћи

Извор: Рт.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА