Потпуно разједињени и дезоријентисани албански лидери навукли су гнев америчког председника Доналда Трампа, који је више него јасно захтевао од премијера Аљбина Куртија да експресно укине таксе на српску робу.
Нико се од 1945. није усудио да овако игнорише захтеве САД, а да није трпео огромне последице, попут санкција, црних листа, па чак и војних акција, упозоравају саговорници.
Преседан од 1945.
Због ултиматума из Беле куће да ће Америка, после замрзавања 200 милиона долара помоћи, повући и своје трупе с КиМ уколико Курти не скине таксе, у Приштини је и даље ванредна политичка ситуација: после експресно заказане седнице парламента на захтев опозиције, јуче је у вечерњим сатима премијер сазвао хитну седницу владе.
Новинар и политички коментатор Милован Јовановић подсећа на то како су пролазили они који су се оглушавали о захтеве САД.
- Просто је невероватно, а за мене и необјашњиво, да се захтеви највиших америчких званичника игноришу на овако дрзак начин. Оне државе које нису хтеле да прихвате захтеве Вашингтона трпеле су велике последице - САД су их кажњавале најтежим санкцијама, стављањем на црну листу свих који врше власт у тим земљама, чак и њихових породица, и на крају, предузимали су и војне акције против њих. Углед и кредибилитет Трампове администрације је нарушен. Никада ниједна америчка администрација од 1945. до данас није била овако игнорисана, па чак и понижена - наглашава Јовановић.
Одмеравање снага
Бивши дипломата Владислав Јовановић сматра да је тренутна игра Куртија на Косову само парадигма одмеравања снага Америке и ЕУ.
- Курти је у свему томе само инструмент Европе којом она жели да се одбрани од утицаја САД. Америка жели да пасивизира и понизи ЕУ и покаже да није способна да за седам година реши косовско питање. Трамп зато иде бржим корацима ка смиривању, али не и сређивању односа Срба и Албанаца. Ова игра ће морати да се приведе крају тако што ће се осмислити заједничка улога Америке и ЕУ у решавању косовског проблема - оценио је саговорник.
Иначе, председник Србије Александар Вучић требало би да у недељу путује за Берлин где ће га дочекати Ангела Меркел. Главна тема разговора би требало да буде Косово и таксе на робу из централне Србије и БиХ.
Пљувачина Тачија и Куртија
Ванредна седница косовског парламента најбоље је показала дубоке поделе у приштинској власти, пре свега између председника и премијера, али и унутар владајуће коалиције, коју чине Куртијев покрет Самоопредељење и ДСК Исе Мустафе. Курти је рекао да председник Србије Александар Вучић и Хашим Тачи имају „тајни договор“ о коначном споразуму, којим желе да га сруше као премијера. На то му је Тачи поручио да је лажов, кукавица и незналица:
- Једина константа актуелног косовског премијера је да буде на супротној страни Америке. Био је и против Клинтонове администрације. Чак и у Бечу против Бушове администрације. Чак и са разграничењем са Црном Гором против Обамине администрације и Бајдена. Ево и сада, када је Трампова администрација понудила међусобно признање, Курти је и даље против.
Могуће је да САД напусте Косово
Војни аналитичар Александар Радић оцењује да је могуће да САД у догледно време напусте Косово јер је ситуација тамо „довољно стабилна и довољно неважна“.
- Уколико би била донета политичка одлука, Американцима би требало врло мало времена да повуку своје трупе. Мислим да је шест месеци крајњи рок за који би то могли да ураде - рекао је Радић.
Анализа ЕУ обзервера
ЕУ остаје једини посредник задужен за организацију дијалога Београда и Приштине, порука је из централе Уније, коју преноси бриселски портал ЕУ обзервер у анализи процеса нормализације односа Београда и Приштине. Према речима неименованог портпарола ЕУ службе за спољне послове, није истина да је Америка у потпуности преузела водећу улогу у дијалогу. Исти извор понавља став Брисела да „ЕУ поздравља ангажман САД“ и додаје да је „само ЕУ задужена од УН да буде посредник у организацији дијалога Београда и Приштине“.
Русија одбила предлог Турске да заједно краду нафту из Сирије, Ердоган прети да ће се окренути Америци. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир