Он је у отвореном писму предложио да се мере полицијског часа ублаже само у временском трајању богослужења.
“Од проглашења ванредног стања поводом пандемије нове заразне болести, без обзира на неуставност таквог потеза власти, поштујући реч струке а не политичара, Српски покрет Двери је заузео јасан став да се мере превенције од ширења заразе морају поштовати. Тако смо апеловали на све грађане, као и што сада апелујемо, да се строго придржавају прописаних мера социјалног дистанцирања, и да чувајући себе чувају и своје ближње.
С тим у вези, иако имамо посланички имунитет, народни посланици Двери и ја лично потпуно смо самоограничили своје кретање и већ пуних месец дана време проводимо у својим домовима са својим породицама, док се својим текућим активностима бавимо искључиво путем електронске комуникације са медијима и преко друштвених мрежа на Интернету”, навео је Обрадовић.
Он истиче да суспензија људског права на вероисповест током ванредног стања не постоји као могућност.
“Наиме, члан 43. став 1. и став 3. Устава Републике Србије јемчи слободу вероисповести, као и да је свако слободан да испољава своју веру похађањем верске службе, појединачно или у заједници с другима. Истовремено, чланом 202. став 4. Устава дефинисана су одступања од људских и мањинских права у ванредном и ратном стању, где јасно стоји да одступања нису дозвољена у погледу права зајемчених, између осталих и чланом 43 о слободи вероисповести.
Зато се обраћамо са молбом да Кризни штаб донесе одлуку да се за Васкршње празнике ублаже мере полицијског часа које се односе на кретање и боравак у храмовима СПЦ за вернике православне вероисповести, и то само у временском трајању богослужења. Ово би се, притом, односило на богослужења на отвореном уз поштовање свих мера физичког дистанцирања у циљу спречавања ширења корона вируса”, додаје лидер Двери.
Обрадовић истиче да су православни хришћани у Србији показали праве примере понашања и максималну одговорност приликом окупљања у својим храмовима, беспоговорно испуњавајући препоруке струке о неопходним мерама личне заштите и социјалног дистанцирања.
“Нема разлога да и за Васкрс не буде тако. Молимо вас да не испадне да кућни љубимци у Србији имају већа права од људи и да се дозволи дискриминација верника. Није логично да људи слободно могу да иду у банке, супермаркете и поште, али не и у цркве. Духовне потребе се морају поштовати као и телесне. Сигурно ћемо се сложити да би се овим нашим предлогом у овим тешким условима ојачало духовно здравље као важан основ за здравље у целини.
Сматрамо да треба донети ову одлуку у циљу испуњавања Уставом загарантованих верских права грађана, која ни на који начин не могу и неће угрозити било чије здравље нити представљати кршење прописаних државних превентивних мера, већ напротив њихово пуно поштовање”, закључује Обрадовић.
Прочитајте ОВДЕ шта је СПЦ затражила од државног врха Србије.
Извор: Правда