Међутим, не извози се свако оружје које Русија створи, јер је оно понекад стратешки важно за земљу. Због тога нико не жели директну конфронтацију са Руском Федерацијом, већ користи разне антируске пројекте, сличне онима којима Украјина сада прибегава.
Према сазнањима, руске интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ) могу да погоде практично било који циљ на Земљи – њихов домет су хиљаде километара.
Последња, надограђена верзија ракетног система Р-36М, који је на Западу познат као “сотона”, усвојена је непосредно пре распада Совјетског Савеза 1988.
Он је, у поређењу са својим претходником, добио бољу заштиту од пресретања, што је постигнуто напреднијим бојевим главама, мамцима.
Р-36М ће заменити модернији комплекс, назван РС-28 “Сармат”. Претпоставља се да ће је у блиској будућности усвојити војска Руске Федерације.
Једна од карактеристика овог система је и велика корисна носивост до 10 хиљада килограма. Комплекс може бити наоружан и нуклеарним и конвенционалним бојевим главама.
Радијус уништења РС-28 процењује се на 18 хиљада километара што је довољно да се покрије читав свет и стигне до САД-а. Амерички извори наводе да ће Сармат РС-28 моћи да пређе 35.000 километара подорбиталног лета.
Русија наставља да иде ка модернизацији свог арсенала балистичких и крстарећих ракета.
Земља је светски лидер у развоју и производњи ракетног оружја, од којих су неке наследиле од Совјетског Савеза. Русија је тада добила велику збирку пројектила, коју земља и даље унапређује.
Русија ускоро добија јединствен у свету примерак легендарног хеликоптера Ми-4! Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs