Најновије

АМЕРИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Пандемија срушила светски поредак, Кина ће сада бити још јача! Ево шта се дешава са САД и ЕУ

Многи амерички савезници током и после пандемије вируса корона прогласиће Кинезе за браћу и схватити да Европска унија није од користи, рекао је утицајни амерички политиколог Ијан Бремер у интервјуу за РТС.

Ђинпинг (Фото: Јутјуб)

Свет није заједно. Ни Американци, ни Европљани, ни Руси, ни Кинези. И то је највећа последица кризе, највеће после Другог светског рата. Треба да радимо заједно, а то се неће десити, рекао је Бремер, који је и уредник и колумниста „Тајма“ и шеф организације за процену ризика „Евроазијска група".

Бремер оцењује да ће кинеска улога после пандемије бити значајно већа, те да глобализација која је трајала деценијама почиње да нестаје.

Како наводи, тржишта у развоју биће погођена много горе него развијени свет.

„Међународна помоћ неће бити адекватна. Бринем да ћемо имати додатну финансијску кризу, која ће обогаљити нека тржишта у развоју. То може довести до промена режима, велике патње људи, много више од овога што имамо данас у Америци, Европи или ономе што се недавно дешавало у Кини“, каже Бремер.

Према његовим проценама, постоји могућност да односи Америке и Кине постану много напетији.

„Кинези ће из кризе изаћи јачи, у међународним оквирима, јер су успели да сузбију иницијално избијање епидемије, па су је онда експедитивно окончали. Њихова економија биће прва у свету која креће изнова. Већ је покренула 65 одсто привреде, вероватно ће бити потпуно функционална до краја априла, почетка маја, док су Американци и Европљани још затворени. Они су одговорни за набавку медицинских залиха, они воде хуманитарну акцију“, тврди Бремер.

Као илустративан пример, навео је нашу земљу, и објашњава да ће тако нешто да се догађа чак и у земљама које су амерички савезници.

„У вашој Србији. на пример, чујемо да лидери кажу да су Кинези браћа, те да ЕУ баш и није од користи. Биће тога и више, у државама од којих су неке обично амерички савезници. То је драматична промена у досадашњем погледу на свет“, каже Бремер.
Амерички политиколог процењује да ће Кина „бити много јача у Европи него пре ове кризе“.

„Хуавеј ће бити јачи, многе земље ће се њима окренути за 5Г технологију, а не Америци. Ово је за мене свет Г0, не Г7 ни Г20. Ово је прва глобална криза у свету Г0. И јасно је, после 11. септембра, после 2008. Америка се држала заједно, Европљани су били заједно са Американцима. Руси су помогли Американцима после 11. септембра, Кинези су помогли Американцима после 2008. Данас, 2020. свет није заједно. И то је највећа последица кризе. Треба да радимо заједно, а то се неће десити. Најгоре је могуће време за овакву кризу.

Према његовим речима, вирус корона биће главна тема председничких избора у САД у новембру, и са економског и са здравственог аспекта.

Србија прва по броју умрлих од коронавируса у региону! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: РТС

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА