Испитивање компаније Галуп спроведено у 74 земље показало је да ће Американци највероватније рећи да би жена могла да води њихову земљу до 2030. године.
Већина испитаника у само три земље, Мауританији, Белорусији и Шри Ланки, казала је да не очекује жену на месту председнице у годинама које долазе, показало је испитивање спроведено од 2019. до 2020., чији су резултати објављени на Међународни дан жена.
119 држава никад није имало председницу
Жене су председнице у само 22 земље, а 119 их никада није имало на свом челу, показују подаци УН-а, док жене држе само нешто више од четвртине заступничких места у парламентима у свету.
Избор Камале Харис за прву потпредседницу Сједињених Држава прошле године дао је велики подстицај напорима да се повећа удео жена у политици и на високим дужностима, истичу активисти.
"Сви ми верујемо да ће се Харис поново кандидовати за председницу веома, веома скоро", рекла је Сара Гиљермо, извршна директорка калифорнијске организације ИГНИТЕ за младе жене у политици, описавши њен избор као велики културни помак.
"То је заиста велико не само за девојчице у свету него и за дечаке, да могу у потпуности да схвате да оба пола могу да служе на највишим дужностима", казала је.
Камала Харис, која је ушла у историју као прва Афроамериканка и прва Американка азијског порекла која је освојила другу највишу дужност у САД-у, сматра се очигледном кандидаткињом за председничку номинацију Демократске странке 2024. ако председник Џо Бајден одлучи да се неће више кандидовати
Резултати тог испитивања следе након прошлонедељног упозорења да, упркос недавним именовањима жена на високе дужности у свету, шири напредак према једнакости у политици и другим кључним подручјима изостаје.
"Напредак шепа, али промене су могуће"
Извештај невладине организације "Equal Measures 2030." показало је да половина од 129 земаља које су обухватили истраживањем заостаје у остварењу циља родне једнакости до 2030. у пет кључних подручја укључујући министарске дужности и законе о једнакости на радном месту.
"Напредак шепа широмм света, али брзе промене кад је реч о једнакости полова су могуће", казала је Алисон Холдер, директорка организације, која проучава напредак у остваривању амбициозних глобалних циљева у борби против неједнакости које су поставили светски челници 2015. године.
Шта је све Вучић прекршио на конференцији у суботу! Више о томе ОВДЕ.
Извор: index.hr