На основу одлуке Владе Израела, донете у петак, све уличне продавнице, бербернице и салони лепоте могу да раде од јутрос ако се придржавају смерница чији је циљ заустављање ширења заразе новим вирусом.
Протест предводе власници 200 великих компанија које захтевају компензације за губитак што нису радиле месец дана, преносе израелски медији.
Они упозоравају да ограничено отварање радњи без владине помоћи може само да повећа губитак и сматрају да је њихов предлог за компензације фер и минималан.
Удружење модних и трговинских ланаца захтева да свака компанија која је у губитку од 25 процената уобичајене добити прими компензације од 5 посто губитка.
Они који су изгубили преко 50 посто траже компензације од 10 посто.
Такође захтевају пакет финансијске помоћи сваком запосленом који је био на неплаћеном одсуству.
Многе радње су одлучиле да остану затворене јер су довеле у питање логику рада у условима оштрих ограничења у циљу очувања здравља.
Неки козметичари су рекли да их та ограничења спречавају да се врате послу и да постоји опасност од инфицирања у салонима, а да опрема која се захтева за рад са клијентима на малом растојању мора да се плати из сопственог џепа.
Жале се и да је директиве о дезинфекцији и поштовању физичког растојања скоро немогуће поштовати, и да су салони претворени у операционе сале.
Они који су отворили радње поздравили су ублажавање рестрикција.
У међувремену су запослени на пијаци Махане Јехуда у Јерусалиму протестовали на улазу у њу што њима није дозвољено да раде. Они су се сукобили са полицајцима.
Демонстранти су се бунили што велики центар ИКЕА може да ради упркос дугим редовима и опасности да се људи заразе у препуној радњи.
У Израелу је 15.398 људи тестирано позитивно на корона вирус, а 199 је преминуло.
Прочитајте ОВДЕ какав то ризик носе затворене зграде.
Извор: Танјуг