Амерички разарачи са ракетама „Томахавк“ брзо ће потрошити своје борбене комплете током сукоба високог интензитета, због тога су и данас актуелни бродови са обичним оруђем великог калибра, попут оног на бојним бродовима из периода Другог светског рата, пише часопис „Нешенал интерест“ у чланку посвећеном разарачима америчке ратне морнарице.
Претпостављало се да ће разарачи типа „Замволт“ решити тај проблем. Међутим, због високе цене и проблема са погонским системом, уместо 32 брода — америчка морнарица ће добити само три, наводи издање.
„Замволт“ је за САД као Су-57 за Русију — модеран, неупадљив и јединствен.
Разараче типа „Замволт“ најпре је било планирано опремити са два оруђа калибра 155 милиметара и да испаљују високо прецизне гранате на удаљености већој од 80 миља. Међутим, према писању издања, када је смањено финансирање програма разарача, оруђе је постало врло драгоцено и одлучено је да га не користе. Уместо „замволта“, копнене снаге и десант подржаваће стари разарачи „Арли Берк“ и ракетне крстарице „Тикондерога“.
Америчка морнарица тренутно располаже са 22 крстарице, од којих свака има два оруђа калибра 127 милиметара, као и 67 разарача са једним оруђем калибра 127 милиметара.
Разарач „Арли Берк“ може да прими 600 граната, а „Тикондерога“ — 1.200. Према аналитичарима РАНД-а, они би истрошили своје залихе за отприлике сат времена, после чега би морали да напуне арсенал, али постоји шанса да то не буде једноставно.
Стога је домет врло важан: бродови се могу позиционирати даље, тако да би залихе могле лакше да се допуне. Није случајно што компанија „Рејтеон“ модернизује „Мод четири“, како би омогућила домет до 50 миља. Због тога је за ратне бродове сада изузетно важно оружје дугог домета, а не ракете, навео је „Нешенал интерест“.
Ким Џонг Ун је жив и здрав? Виђен први пут у јавности после 20 дана. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com