Како се наводи у чланку, Барт Хендрикс, кога је портал „Спејс ривју“ окарактерисао као особу која „дуго прати руски свемирски програм“, сматра да се противсателитски систем прави у оквиру програма „Буревестник“. Истиче се да се Русија определила за „микросателите, који изводе маневре у правцу својих мета у ниским Земљиним орбитама и онеспособљавају их“.
Амерички лист истиче да су Хедриксови докази „веома убедљиви“ и подсећа на фотографију из 2018. године, на којој се налази руски „МиГ-31 са великом црном ракетом, смештеном испод трупа“.
Како се наводи, фотографија је настала током праћења „активности Института за аеро-наутику 'Громов' у Жуковском код Москве“. У чланку се истиче да је ракета „прилично велика“ за класу „ваздух-ваздух“ или „ваздух-земља“, али зато њена величина одговара „противсателитском оружју“.
Позивајући се на отворене изворе, Хендрикс тврди да је Русија „започела рад на пројекту 1. септембра 2011. године“.
Према мишљењу аутора чланка, „најубедљивија чињеница која говори у прилог томе је да Русија од 2013. године спроводи орбитална тестирања тзв. сателита-инспектора“.
Хендрикс сматра да „анализа јавно доступних руских онлајн извора практичко не оставља никакве сумње да су МиГ-31БМ и ракета део ширег антисателитског пројекта“.
Подсетимо, раније је Свемирска команда САД саопштила да Русија наводно тестира противсателитске ракете за директно пресретање. Војни експерт Алексеј Леонков је саопштио да је Русија у ствари тестирала ракету А-235 „Нудољ“.
Како се развијао кроз историју српски ракетни дивизион, прочитајте ОВДЕ!
Извор: rs.sputniknews. com