Најновије

Повереник: Одложити измене Правилника о пoреском идентификационом броју

БЕОГРАД - Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић оценио је данас да треба без одлагања изменити одредбе Правилника о пореском идентификационом броју којима се као порески идентификациони број физичког лица утврђује ЈМБГ - пореског обвезника и затражио од Министарства финансија да то учини.
Родољуб Шабић, повереник за информација од јавног значаја (фото: Медија центар Београд)

Родољуб Шабић, повереник за информација од јавног значаја (фото: Медија центар Београд)

На основу пријава грађана, Повереник је утврдио да су применом наведених норми Правилника и чл. 36 ст. 10 Закона о пореском поступку и пореској администрацији, које предвиђају објављивање одређених података на Интернету, органи локалних пореских администрација на својим интернет презентацијама објавили велики број ЈМБГ. Примера ради, само на интернет презентацији Управе јавних прихода града Београда, објављен је документ од 1.027 страница, од којих свака појединачна страница садржи око 50 ЈМБГ, саопштио је повереник. Јединствени матични број грађана (ЈМБГ) представља индивидуалну и непоновљиву ознаку идентификационих података о грађанима, и као такав је врло погодан податак за претраге у базама података о личности, те самим тим и веома употребљив за разне облике злоупотреба. "Природа интернета као медијума, неограничене могућности за преузимање и умножавање објављених података, те чињеница да закон не прописује колико дуго ће подаци остати објављени на презентацијама пореских органа, могућност злоупотребе мултипликују", наведено је у саопштењу. Уносом ЈМБГ у разне апликације (нпр. бирачки спискови) на интернету могу се вршити претраге на интернет презентацијама локалних самоуправа или државних органа власти које као резултат могу дати друге податке о личности носилаца ЈМБГ/ПИБ: име и презиме, адреса становања, бирачко место.
Прочитајте још:Венди у уџбенику за средње школе: Микрофон у руци, паре закачене за брусхалтерОтпуштено 200.000 радника
Дакле, велики број личних података чини се, без сврхе и оправдања, доступним недефинисано великом кругу лица. Оваква обрада података, заснована на подзаконском акту уместо на закону, супротна је Уставној одредби чл. 42 која налаже да се "обрада података о личности уређује законом". Истовремено она је и несврсисходна будући да се сврха лако може остварити и без задирања у приватност а истовремено, са становишта могућих злоупотреба, непотребно ризична. Због свега наведеног Повереник је затражио од Министарства финансија да приступи променама Правилника о пореском идентификационом броју. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА