БЕОГРАД - Државни врх Србије свестан је да после дипломатске победе у Унеску прете нови и још озбиљнији политички притисци Запада на нашу земљу.
Премијер Александар Вучић признаје да се замерио појединим иностраним службама зато што штити слободу и независност Србије. Он каже и да му је лично жао због реаговања појединих европских званичника и држава на одлуку Унеска да не прими Косово у своје чланство. - Мени је жао што су они толико разочарани. Ја нисам разочаран резултатом у Паризу већ поступком многих земаља које су у цео процес ушле, а да Србију нису ни питале. Очекивали су потпуно другачији исход. Кукњаву и жалопојке из Приштине нећу ни да коментаришем. То што бројни европски званичници такође плачу, то је њихова политика јер су признали независност Косова. Председник Србије Томислав Николић упозорава, за "Новости", да је истина да кад добијемо једну битку, одмах мислимо да ће нас напасти поново: - То је судбина малих држава и ја увек о томе размишљам кад добијемо битке, да не смемо да помислимо да смо добили рат. Овог пута смо показали да је само у неколико година упорног и систематског рада, Србија успела да подигне углед међу бројним државама у свету до мере да може да рачуна на њихову подршку чак и када је то супротстављено интересима великих сила које још увек доминирају у политици. Николић истиче да су се они који су спонзорисали чланство тзв. државе Косово у Унеску и они који су или из идеологије или под притисцима одлучили да гласају за чланство - прерачунали: - Ово им је сада и велика опомена! Министар Александар Вулин каже, за "Новости", да очекује појачане притиске са Запада, након одлуке у Унеску: - Сада сви морају да знају да се о Србији не може више одлучивати без ње и против ње. Очекујем да Европска комисија и све земље које су признале независност Косова схвате да смо отворени за дијалог, али да притисци и заобилажење дијалога неће уродити плодом. Уосталом, са Александром Вучићем се можете договарати, али га не можете натерати. Судбина је удесила и да је Пећка патријаршија данас, дан после победе у Паризу, обележила манастирску славу - Светог Арсенија. - Он је био најревноснији ученик Светог Саве и оставио нам је тестамент да сачувамо Патријаршију - поручио је у славској беседи владика зворничко-тузлански Хризостом.
Прочитајте још:Где је умрла солидарност, бивша југобраћо!?Хилари Клинтон рекла да неће објавити рат Исламској држави
Брука комшија Николић каже и да су се наше комшије у Паризу обрукале. - Ниједна бивша југословенска република није била на страни Србије и ниједна земља из непосредног окружења, иако смо за ове три и по године доказали да је Србија постала пријатељ свим државама бивше Југославије и суседима. А то што нас неко не жели као пријатеља, то је његов проблем. Несхватљиво је да Индонезија, највећа муслиманска земља гласа за Србију, а да две наше братске, комшијске државе, православне и хришћанске гласају да о нашој баштини брине неко ко се чак није ни школовао за то. Извор: Вечерње Новости