Најновије

ПАРАНОЈА: Немци поново сумњају да им Руси шпијунирају политичаре

На мети сајбер-напада су се овог лета нашли високорангирани политичари и запослени у немачким владајућим и опозиционим странкама.

Рајхстаг у Берлину (Фото: Pixabay)

Неколико немачких парламентарних странака и њихових водећих политичара били су на мети хакерских напада протеклог лета, при чему иза тих напада стоји влада једне стране државе, сазнао је истраживачки тим минхенског дневног листа „Зидојче цајтунг” и регионалних јавних сервиса НДР и ВДР.
Како преноси минхенски дневник, стручњаци за безбедност који раде за немачку владу указују да би руска влада могла да буде иза тих сајбер-напада на немачки политички естаблишмент.
Ови стручњаци верују да је страна сила подстакла ове нападе како би добила осетљиве информације које би могле да утичу на немачке парламентарне изборе, који се одржавају у септембру следеће године.
„Зидојче цајтунг” истиче да су политичари и запослени у неколико немачких политичких партија у периоду од 15. до 24. августа добили имејлове који су изгледали као да стижу од Хајнриха Крамера, наводно запосленог у седишту НАТО-а.
Свака порука је нудила и линк до информација о покушају пуча у Турској у јулу и земљотресу који је погодио Италију у августу. Међутим, отварањем тог линка корисник је несвесно прихватао да на свом компјутеру сними шпијунски програм, који је омогућавао хакеру да касније надзире комуникацију и рад на том компјутеру.
Мета ове акције су били високорангирани политичари, како владајућих тако и опозиционих странака, па се међу њима налази шефица посланичке групе опозиционе Левице у Бундестагу Сара Вагенкнехт и подмладак Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) канцеларке Ангеле Меркел.
Између осталих, ове имејлове добиле су и покрајинске централе ЦДУ и Левице у западнонемачкој покрајини Зарланд у којој се на пролеће одржавају покрајински избори.
Стручњаци немачке Савезне службе за безбедност информационих технологија (БСИ) о овоме су недавно обавестили политичке партије и њихове одборе у Бундестагу, а шеф БСИ Арне Шенбом рекао је за „Зидојче цајтунг” да „постоје индиције да је у питању АТП28”, што је назив који су западне обавештајне агенције дале хакерској групи за коју тврде да је блиска руским обавештајним службама  – ГРУ и ФСБ.
Ова група се сумњичи и за хакерске нападе на НАТО, потом француску телевизију ТВ5, а и кандидаткиња Демократске странке за председницу САД Хилари Клинтон оптужила је Русију за упад који је резултирао обелодањивањем мејлова у јулу на срамоту демократа.
Шенбом истиче да је БСИ понудила немачким странкама помоћ како би уочи парламентарних избора избегли ове сајбер-нападе.
„Имајући у виду позадину америчке ситуације, за мене важно да заштитим странке од шпијунирања”, рекао је он за минхенски дневник, који истиче да су ови напади схваћени „изузетно озбиљно”, јер власти сматрају да би неко могао да усред предизборне кампање манипулише осетљивим информацијама до којих дођу ови хакери.
Како тврде у БСИ, Бундестаг је избегао ове нападе јер је савезни парламент успоставио блокаду за ову врсту напада после прошлогодишњег хакерског напада у којем су украдене све шифре и потпуно омогућен улаз у Бундестагов информациони систем.
Поправка целокупног информационог система коштала је милионе евра, а немачка служба државне безбедности је прошлог маја оптужила Русију да стоји иза овог и многих других међународних сајбер-напада у циљу шпијунирања и саботаже.
Утицајни политички магазин „Шпигл” је тврдио да су, и после открића овог прошлогодишњег хакерског напада, подаци са рачунара у парламенту и даље одлазили месецима у непознатом примаоцу.
Иначе, овај хакерски напад на Бундестаг догодио се баш на врхунцу такозване БНД афере у којој је откривено да је немачка Спољнообавештајна служба за рачун америчке Националне безбедносне агенције шпијунирала европске политичаре и компаније.
Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА