Најновије

ТРИ СЦЕНАРИЈА У УН: Какве су шансе Јеремића за избор за генералног секретара

Након што је Бугарска у Њујорк послала још једног кандидата, трка за генералног секретара УН постала је још неизвеснија. Упркос вођству Португалца Антонија Гутереша и одличној позицији српског представника Вука Јеремића, наследник Бан Ки Муна се не наслућује ни после уласка у завршну фазу гласања. А у игри су три сценарија.

Јеремић (Фото: Синхуа)

Избор генералног секретара УН-а никада није био оволико неизвестан. Можда само када је на ту функцију изабран Бутрос Бутрос-Гали. Савет безбедности нашао се у ситуацији да ће тешко изабрати наследника Бан Ки Муна, јер је у овом тренутку тешко задовољити интересе великих сила, пре свега Русије и САД-а.
Будући генерални секретар треба да буде "неко неутралан", у преводу кандидат за којег постоји уверење да се неће супротстављати америчким интересима и замерати Русији, а судећи по развоју ситуације у овом тренутку таквог нема.
У страним медијима већ се спекулише које би земље, сталне чланице СБ, током избора и за ког кандидата могле да искористе право вета.
У дипломатским круговима се прича да би за Гутереша то могла да учини Русија, а за Јеремића Америка. У веома лошем положају је и бугарска кандидаткиња Ирина Бокова, која се упркос великој подршци Русије, нашла на шестом месту.
Зато је званична Софија у игру укључила још једну своју кандидаткињу Кристалину Георгијеву, која, са друге стране, ужива велику подршку Америке. Бокова, која је остала без подршке Бугарске, одбија да се повуче.

Како у таквим условима избор за генералног секретара може да се оконча?

Прва опција је да се направи консензус између сталних чланица УН, што је у овом тренутку мало вероватно, јер су против водећих кандидата или Русија или Америка које имају право вета. Конкретно, Јеремића снажно подржавају Француска и Кина, против њега није ни Русија, а негативан глас за сада неће добити ни од велике Британије, бар не би требало у следећем кругу.
Ипак, Америка га за сада не прихвата.
- САД подржава Бугарку, али Русија на тај избор неће пристати. Бугарска је чланица НАТО-а и више је него сврстана, па јој то не иде на руку - наводи  Владислав Јовановић, бивши шеф мисије Србије у УН.
Из истог разлога није пожељан ни португалски кандидат, а Јовановић сматра да је можда у најбољој позицији Мирослав Лајчак.
- Америка ће тешко подржати српског кандидата, јер са нама нису завршили посао око Косова, Републике Српске и Русије. Са друге стране, Лајчак је одрађивао пуно послова током југословенске кризе, није се опонирао Москви и одлично зна језике - каже Јовановић.
Друга опција је одабир кандидата у Генералној скупштини УН, што се, како наводе у дипломатским круговима догодило само једном. У том случају Јеремић има веома добре изгледе, што се показало и пре четири године када је изабран за председавајућег Генералне скупштине. Ипак, то не значи и сигурну победу.
- Српски кандидат добро стоји код трећих земаља, али такав избор подразумевао би "борбу на живот и смрт". Велике силе учиниће све да осигурају гласове мањих земаља, да их уцењују финансијски и политички. Јеремић би ту можда имао предност у односу на Бугарке јер, иако би био ред да жена буде генерални секретар, бар 50 од 60 исламских земаља се са тим не би сложило. У сваком случају, тешко је предвидети шта би се ту десило - наводи Јовановић.
Трећа опција је у овом тренутку најмање вероватна, али није немогућа. Бивши шеф мисије Србије у УН каже да га не би изненадило кад би Бан Ки Муну био продужен мандат.
- Актуелном генералном секретару мандат би могао да буде продужен на још годину дана и око тога би можда могла да буде постигнута сагласност. За то време можда би могао да се нађе адекватан кандидат - закључује Јовановић.
Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА