Најновије

НЕМЦИ СЕ СПРДАЈУ СА ЊИМА: НАТО и виц звани Црна Гора

Два брода, четири хеликоптера и 1.800 људи – толико укупно има Црна Гора. То је земља која ће ускоро да припада Северноатлантској војној алијанси НАТО. Али не зна да ли то хоће, пише Зидојче цајтунг.

Комплетно ваздухопловство ЦГ (Фото: Министарство одбране ЦГ)

"Лепо да вежбате" – тако гласи наслов подужег чланка новинара Тима Нешитова објављеног у дневнику Зидојче цајтунг: - Елена и Алека, обе црногорске подморнице, налазе се у Которском заливу. Површина мора је као огледало, брда увече нестају у измаглици – а подморнице су наравно виц. Оне су власништво фирме Монтенегро Субмарине која организује вожње око которске луке. Подморнице не могу да зароне, али су зато осликане добро расположеним делфинима корњачама и морским звездама. Јадранска обала живи претежно од туризма, али у ово доба године се ништа не дешава.
Аутор у наставку објашњава да се црногорска морнарица састоји од два патролна чамца произведена осамдесетих година, да би потом прешао у птичју перспективу:
- Прича о томе како се брдовита јадранска Црна Гора отцепила од Југославије, могла би бити балканска прича, пуна страсти и понешто непрегледна, али, пошто би Црна Гора овог пролећа требало да приступи НАТО, то се тиче тако рећи свих нас. Пре свега у Москви влада велики гнев због новог проширења НАТО; Путинов портпарол је најавио акције одмазде. Прича се да су руски националисти сковали заверу да убију црногорског премијера; Црногорци су покренули истрагу, преноси "Дојче веле".
Вечите теме Русија и НАТО, после избора Трампа за председника САД нису постали ништа мање актуелне. Трамп сматра да је НАТО с једне стране превазиђен, а с друге – веома важан, што збуњује у време када амерички тенкови у оквиру операције Атлантска одлучност кривудају по Европи да би показали Владимиру Путину ко је газда. Црногорска војска је мала: 1.800 људи у пешадији, авијацији, морнарици, све заједно." Аутор објашњава како се после распада Југославије и Црна Гора одвојила од Србије те да у читавој земљи живи једва онолико људи колико и у Франкфурту. - Но, референдум о независности је био тесан, а и десет година после њега, многи Црногорци сумњају да црногорски језик уопште постоји. Овде многи сматрају себе Србима и желе (…) успостављање осовине Подгорица – Београд – Москва, словенске осовине - наводи немачки лист. Аутор текста у разговору са Блажом Гашићем, замеником команданта брода П-34, сазнаје зашто је саговорнику драго што ће Црна Гора ући у НАТО: могао би да добије већу плату, а и за официре попут њега ће можда бити више посла у иностранству. - Црна Гора је већ годинама укључена у мисије ЕУ и НАТО. Званичним учлањењем Црне Горе НАТО добија пре свега једно: контролу над важним делом обале у Средоземљу. Бродови НАТО могу да плове свуда између Гибралтара и Источне Турске, али овамо до сада још нису могли. Кроз разговоре са Гашићем се подсећа на комплетну новију војнополитичку историју Црне Горе, од југословенских времена наовамо, а слично је и са другим актером репортаже, свештеником Момчилом, из Српске православне цркве, који не воли НАТО. А "одбија и читаву младу државу Црну Гору, која је у његовим очима производ америчких интрига на Балкану". Извор: Дојче Веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА