Најновије

НАЈНОВИЈЕ ДОСТИГНУЋЕ РУСКЕ ВОЈНЕ НАУКЕ: "Пеницилин" муњевито чисти фронт од непријатељске артиљерије! (ВИДЕО)

У току су завршна испитивања комплекса специјализованог за муњевито контрабатирање по артиљеријско-ракетним системима непријатеља. У његовој разради примењена су најновија техничка достигнућа руске војне науке.

Комплекс "Пеницилин" са вертикалним телескопским носачем и електрооптичким модулом са 12 камера (Фото: Јутјуб)

Служба за односе са јавношћу холдинга „Роселектроника“, саопштила је да је завршено са испитивањем новог аутоматизованог комплекса артиљеријског извиђања „Пеницилин“, који је развијен у петербуршком заводу НИИ „Вектор“.
Комплекс је намењен за откривање ватрених позиција непријатеља, који користи цевну, али и реактивну артиљерију. Поред овога, комплекс може да открије и позиције ракетних система против-ваздухопловне одбране као и положаје одакле се лансирају тактичке ракете земља-земља. Оперативни домет који покрива „Пеницилин“ износи до 25км у дубину непријатељског фронта.
Комплекс „Пеницилин“ представља специјални вид борбене технике која се искључиво користи за откривање ватрених артиљеријских тачака непријатеља, тј. идеалан је за тзв „контрабатирање“. За откривање непријатељских позиција, овакав вид технике углавном користи звучне, визуелне информације, као и радарске системе. Чини се, да су конкретно код комплекса „Пеницилин“ инжењери НИИ „Вектор“ отишли корак даље. Наиме, начелник Михајловске артиљеријске академије, генерал-пуковник Сергеј Бакањев, истакао је да је овај комплекс у односу на претходне системе ефикаснији за чак 2-2.5 х пута.
Он је способан да у зони свог оперативног домета, без обзира на интензитет дејстава, региструје и обради чак 90% непријатељских ватрених позиција које се налазе у растреситом тачкастом распореду, по ширини и дубини фронта.
„Пеницилин“ се састоји из звучног 1Б75 и звукометријског комплекса 1Б76. У борбеном комплету се налази неколико ултра-осетљивих пријемника звука, распоређених по површини земље, као и електро-оптички модул који ради у видном и инфрацрвеном спектру. Овај модул се налази на вертикалном телескопском носачу и састоји се од 12 камера (6/тв, 6/иц). Интегрисана опрема му омогућава ефикасан рад , дан/ноћ, без обзира на метео услове. Уз помоћ аутоматизованог система чије језгро чини компјутерски процесор велике брзине, комплетан поступак који се састоји од пријема спољне информације, њене математичке обраде и дефинитивног резултата који се приказује на дисплеју оператера, не траје дуже од пар секунди. Цела ова опрема се налази на шасији камиона КамАЗ-6350.
Комплексна мрежа алгоритама која се користи за израчунавање целог овог процеса је слична концепцији коју користе рачунари на истраживачким станицама у потрази за подземним налазиштима нафте и гаса.
Развој овог комплекса започео је још 2006. године. Комплетан завршетак опитног модела и почетак етапе његовог тестирања био је планиран за 2013. годину. Међутим, услед читавог низа разлога, динамика рада на овом пројекту је каснила, тако да је у коначном збиру рок пробијен за готово 18 месеци.
Бројна прелиминарна испитивања су показала високу осетљивост опреме која је интегрални део овог комплекса. Ова испитивања, која су се одржала на полигону Донгуз у Оренбуршкој области, забележила је и камера руске телевизије „Звезда“. Том приликом је утврђено, да је опрема која је на њега интегрисана толико осетљива, да може успешно да детектује звук који је еквивалентан децибелажи која се ствара приликом затварања кућних врата. Истовремено је високо оцењена и брзина процеса обраде сигнала, и његова тачна локализација која се графички приказује на електронским војним картама, и као готова информација предаје оператеру. Цео процес не траје дуже од 5 секунди! Дакле више него довољно, да се муњевито изврши „контрабатирање“ и уништи непријатељска позиција, без обзира на степен њене мобилности. У ту сврху „Пеницилин“ може да буде комуникационо увезан са артиљеријским јединицама ранга батерије или дивизиона у радијусу и до 40км.
Још једна предност комплекса „Пеницилин“ у односу на технику сличне намене је да он функционише у тзв. пасивном режиму рада тј. да приликом употребе не емитује никакве радио-таласе који су карактеристични за радаре. Ово му омогућава висок степен заштите од откривања уређајима за осматрање, пре свега када су у питању непријатељски радари. Укратко, против-радарске ракете које масовно користе земље НАТО, конкретно авијација САД, немају никакву функцију у борби против овог комплекса. Огромни депои ракета овог типа, у случају евентуалне борбе против руског „Пеницилина“ немају никакву вредност. Прочитајте ОВДЕ о каквом то "духу" сајбер-вируса који је процурео из САД прича Владимир Путин. Извор: Руска реч

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Документарац ТВ Звезде о Сирији
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА