Најновије

ХАОС У АТИНИ: Град од јутрос блокиран, најављени нереди, а све због имена Македонија!

У центру Атине данас ће бити одржане демонстрације против компромиса око имена Македоније, а организатори се надају да ће се на Тргу Синтагма окупити милион људи.

Један од ранијих протеста испред зграде Парламента у Атини (Фото: Јутјуб)

Због протеста грчка престоница ће од јутарњих сати бити у блокади и под "опсадом" полиције. На демонстрацијама ће се окупити Грци који се противе употреби речи "Македонија" у имену бивше југословенске републике.
"Катимерини" пише да је око 1.500 аутобуса ангажовано да превезу демонстранте у престоницу, на протесте који почињу у 14 сати по локалном времену. Наводи се да се очекује присуство већине посланика конзервативне Нове демократије, чији лидер Кирјакос Мицотакис каже да његова партија поштује и оне који су изабрали да учествују у протесту, као и оне који су одлучили супротно.
- Поштујемо сваки избор - казао је Мицотакис.
Бивши грчки премијер Антонис Самарас подржао је демонстрације, поручивши да ће ово бити "велики дан за земљу". Један од главних говорника биће грчки композитор Микис Теодоракис (92) који је одлучио да се окупљенима лично обрати, а не видео поруком, како је то раније било планирано. Његова кућа је у току ноћи била предмет вандала који су исписали  поруке мржње.
Због протеста постепено ће већ рано ујутру бити затварани делови центра града, а три централне метро станице у центру Атине биће затворене од 10 сати. Грчки портали наводе да ће бити распоређено 4.000 полицајаца. Грчка полиција намерава да подигне баријере да би спречила "судар" демонстраната са Синтагме и учесника протеста који у подне организују анархисти испред Атинског универизитета.
"Катимерини" наводи да је влада умањила значај протеста у време када преговори званичника Атине и Скопља улазе у критичну фазу. Грчки лист, позивајући се на неименоване изворе, пише да ће данашње протесте власти пажљиво пратити и да би могли и да "модификују свој приступ". Истовремено, тужилац Врховног суда је наложио покретање истраге због претњи једног члана анархистичке групе "Рувиконас" да ће "крв бити проливена" на данашњим протестима.
Недавно објављене анкете показују да се скоро 60 одсто Грка противи употреби речи "Македонија" у називу бивше југословенске републике, док 35 одсто грчких испитаника каже да не би имало ништа против комбинованог назива у којем би се нашла и та реч. Истовремено, 65 одсто испитаника позитивно гледа на протестне скупове у вези са именом Македоније, преноси портал ГреекРепортер.цом.
Већина гласача владајуће грчке партије Сириза - 57 одсто њих - верује да је добро што се такви скупови организују. Протести се одржавају након што је посредник у преговорима о спору око имена Македоније, специјални изасланик генералног секретара УН, Метју Нимиц, посетио Атину и Скопље, где је са званичницима разговарао о могућностима решења 25-годишњег спора.
Нимиц је изјавио да је оптимиста и да обе стране имају вољу да пронађу заједничко решење. Последњи пакет предлога Нимица утврђен је након последње рунде разговора Нимица са министрима спољних послова двеју држава у Њујорку, 17. јануара, али досад није званично представљен.
Према сазнањима медија, у питању је пет предлога: Северна Македонија, Горња Македонија, Нова Македонија, Република Македонија (Скопље), Вардарска Република Македонија.
Нимиц је потврдио да постоје разлике између две стране, али је истакао да је сада тренутак да се реши вишедеценијски проблем, што би допринело напретку целог региона. Атина и Скопље су се сагласили да појачају преговоре како би постигли споразум, у спору који је закочио амбиције бивше југословенске републике да се придружи НАТО и ЕУ. Грчка се противи употреби имена "Македонија" од како се та земља одвојила од Југославије 1991. године
Грчка сматра да име Македонија подразумева територијалне претензије на њен северни регион, који носи исти назив, а стотине хиљада Грка окупило се у Солуну прошлог месеца у знак протеста против употребе назива "Македонија" у било ком решењу.
Грчка се противи употреби имена "Македонија" од како се та земља одвојила од Југославије 1991. године.
Прочитајте ОВДЕ какво име желе Грци уместо Македоније?
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Грци често протествују, а углавном када им најављују мере штедње.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА