"МОЋНИ ЈУРИШНИЦИ": Како би могла да изгледа српска хеликоптерска ескадрила?
У преводу, реч је о летелицама које су опремљене противоклопним оружјем, навођеним оружјем ваздух-земља и ваздух-ваздух, као и системима за управљање из тог оружја. Овакви хеликоптери су покретни и са великом ватреном моћи, због чега се користе и у противтенковској борби.
Да се о набавци Ми-35 хеликоптера размишља, потврђују и из Министарства одбране.
- Како је и министар одбране Александар Вулин нагласио да би многе земље желеле да имају борбене хеликоптере одличних карактеристика, тако и ми анализирамо варијанту опремања борбеним хеликоптерима са транспортним могућностима типа Ми-35 и Ми-17 - кажу у Министарству.
Наводе и да је у средњорочним плановима развоја и опремања Војске Србије, поред осталог, предвиђено и опремање транспортним хеликоптерима са борбеним могућностима. Тако су, кажу, 2016. године набављена два хеликоптера типа Ми-17В5 из Руске Федерације, и потписан је уговор за набавку шест нових хеликоптера Х-145М, произвођача "Ербас Хеликоптерс" из Немачке, који ће бити испоручени 2019. године.
- Министарство одбране и Војска Србије разматрају могућност даљег унапређења транспортних капацитета и борбених способности хеликоптерских јединица Војске Србије. У вези са тим, анализира се више варијанти и могућих опција опремања у тактичком и техно-економском погледу - кажу у Министарству.
Према за сада непотврђеним информацијама, Србија разматра набавку шест противоклопних хеликоптера Ми-35 из Белорусије. Иначе, њих производи Русија, па би њена сагласност била неопходна за евентуалну куповину.
Реч је, заправо, о модернизованој верзији руских хеликоптера Ми-24, која је првенствено намењена противоклопној борби, али уградњом ракета ваздух-ваздух може да се користи и за борбу на небу.
Осим тога, Војска Србије набавила је средином 2016. године и два руска хеликоптера Ми-17. Међутим, према најавама председника Србије Александра Вучића пред прошлогодишњи сусрет са председником Русије Владимиром Путином, са руском државном компанијом "Рособороноекспорт" преговара се о набавци још шест оваквих хеликоптера.
Реч је о летелицама које могу да носе ненавођене ракете калибра 80 милиметара у контејнеру са 80 ракета, али и топ калибра 23 милиметара у контејнеру са 250 метара. Поседује и метео радар, у кабини може да превезе 25 људи, и понесе терет до четири тоне.
Оно што ће Војска Србије засигурно добити су “Ербасови” хеликоптери Х-145М, и то девет летелица колико је наручено (шест војсци, три полицији), али неће све стићи у исто време.
Осим двочлане посаде, један хеликоптер може да превезе још девет наоружаних војника, може да носи и ракетно и митраљеско наоружање, али и да се користи и за извиђање и борбене задатке. У цивилној варијанти, користи се за трагање и спасавање. Међутим, која је цена ове набавке, није познато.
Осим ових који ће стићи или бити уговорени, Србија поседује још око 60 јуришних хеликоптера "Газела", од којих су неки стари скоро четири деценије, и које су својевремено развијале у кооперацији Француска и Енглеска.
Они су оспособљени за противоклопна дејства, могу да се користе у оружаним сукобима, али и за војни и санитетски транспорт. Колико је тачно ових хеликоптера данас оперативно, спада у домен војне тајне.
На заласку "каријере" је и шест руски хеликоптера Ми-8, који се такође налазе у флоти Војске Србије. Они су коришћени и за борбе, али и за евакуацију током ратних сукоба деведесетих година на свим ратиштима на подручју бивше СФРЈ.
Како каже Петар Војиновић, уредник ваздухопловног портала "Танго Сиx", Војска Србије тренутно поседује два типа хеликоптера. Средње-транспортне верзија Ми-8 и Ми-17, као и "лакше" извиђачке типа "Газела".
- Активности државе и последично војске дефинитивно иду ка обнављању хеликоптерских капацитета. Државно и војно руководство је више пута најавило да ћемо наставити да набављамо хеликоптере Ми-17, помиње се додатних шест летелица као додатак двема које су набављене 2016. године. Када је реч о "Ербасовим" хеликоптерима Х-145М, за војску и полицију, када стигну у Србију, они ће бити најмодерније летелице у ратном ваздухопловству - наводи он.
Како каже, ако би Србија набавила и хеликоптере Ми-35 из Белорусије, то би ефективно био четврти тип хеликотпера у РВ и ПВО, а трећи који би имао "способности ватреног дејства" по земаљским циљевима.
- Хеликоптер руске производње је једини у овом "трилингу" који је "чистокрвни" јуришни хеликоптер по намени и може, у различитим врстама мисија, превести шест до осам војника - прича Војиновић.
Колико би набавка и ових, али и осталих хеликоптера могла да кошта, остаће вероватно на нивоу процена, јер се трансакције у вези са набавком војне опреме по правилу никада јавно не објављују.
Чињеница је и да Војска Србије, како сада ствари стоје, махом располаже хеликоперима старим неколико деценија, па би набавка нових значајно допринела модернизацији ескадриле, а тиме и одбрамбене и борбене способности војске.
Погледајте ОВДЕ како изгледа најсавременији хеликоптер на свету.
Извор: Блиц
Бонус видео
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
портала "Правда" као и ТВ продукцију.
Донације можете уплатити путем следећих линкова:
Бонус видео
Топ листа десет најбржих хеликоптера у свету.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
Колумне
Џевад Галијашевић: Бакиров "урнек" хоџама
Владимир Димитријевић: Прогон монаха Антонија - чињенице и тумачења
Бранко Павловић: Поделе и разлике
Греши свако ко у јавности разлику у ставовима, па и значајну, представља као поделу, или ч...