Најновије

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Ево зашто је Еулекс избегавао истраге случајева на Косову

Штампа на немачком језику се бави ситуацијом на Косову поводом завршетка мандата Еулекса, пише Дојче веле.

Еулекс (Фото: Јутјуб)

Оно што моћници на Косову траже већ годинама, оствариће се средином јуна. Мисија Еулекс ће окончати мандат, с тим што ће тамо остати мањи штаб саветника.

“Сада то можемо и сами да радимо“, рекао је министар правде Абелард Тахири у Приштини, “није нам потребна мисија са извршним овлашћењима“. Тако је новинар Ноје цирхер цајтунга Андреас Ернст увео свој кратак критички резиме рада Еулекса на Косову. 

“Еулекс је био највећа страна мисија ЕУ. Она је повремено имала 2.000 полицајаца, судија и цариника и годишњи буџет од 200 милиона евра. Више пута је смањивана, а у последњем саставу је имала 800 службеника и буџет од 60 милиона. Косовско становништво је поздравило Еулекс с надом – многи су очекивали да ће та мисија спровести правну једнакост и расподелу власти. Након што је 1989. укинула аутономни статус Косову, тамо више није било правне државе. А ни пре тога тамо нису знали за демократске односе. Надама Косовара су крила дале и одважне најаве шефа Мисије да ће водити истраге без обзира на ранг особа и да ће ловити и ’крупну рибу’“ 

“Но ускоро је завладало разочарање. Спектакуларни случајеви су изостали. Било је све више жалби на рачун неефикасности и некомпетентности особља које је било добро плаћено али и неупућено у локалне прилике. Тако се градоначелник Приштине жалио да се државни тужиоци Мисије не интересују много за његова документа која сведоче о подмићивању у тендерским процедурама. И убрзо затим је дошла и оптужба да је и сам Еулекс корумпиран […] Негативно писање штампе о Еулексу је такође било део кампање. Њу су повели највиши политички кругови на Косову, али и левонационалистичка опозиција која је у Мисији видела колонијалистички инструмент репресије.“ 

“У лето 2014, државна тужитељка Еулекса Марија Бамије изашла је пред јавност и оптужила двојицу својих колега да су примили мито од косовске мафије. На то је опуномоћеник ЕУ за спољне послове затражио извештај који је саставио француски правник Жан-Пол Жаке. Он је дошао до закључка да су оптужбе за корупцију без доказа. Али и да би темељна реформа Мисија ’могла бити снажан инструмент јер је бесмислено да се остаје и даље ради као и до сада‘. Али управо то се десило. Само су смањени особље и његове надлежности.“ 

“Један од оних који је све то прозрео био је Андреа Капусела, познавалац међународних структура на Косову. Тај Италијан је од 2008. до 2011. био шеф економске службе међународне управе. 2015. је објавио књигу у којој је минуциозно објаснио како су државни тужиоци и судије Мисије систематски избегавале истраге шкакљивих случајева у које су били умешани политичари високог ранга. Његов закључак је да је то била цена очувања политичке стабилности Косова. Другим речима: доследно кривично гоњење без обзира на значај политичке функције значило би региме цханге. А у тај ризик нису хтеле да се упуштају ни ЕУ ни њене државе-чланице“, пише, између осталог, Ноје цирхер цајтунг.

Прочитајте ОВДЕ шта командант КФОР каже о томе што нису реаговали на пребијања Срба на Косову.

Извор: Дојче Веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Дрецун: Нисмо задовољни укупним резултатом Еулекса

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА